Olyan országokban is elkezdett terjedni a kokain, ahol eddig ritka volt, emelte ki az EU éves kábítószer-jelentése. Teljes nevén a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának évente kiadott Európai kábítószer-jelentése.
Bár döntően 2018-as adatokat dolgoztak fel a jelentésben, külön arról is írnak, hogy a járvány és az ahhoz kapcsolódó lezárások először megemelték a kábítószerárakat, de hamar visszarendeződött a piac.
A lezárások minimális ellátási nehézséget okoztak, mindössze kissé kiszámíthatatlanabb lett a logisztika. Azaz nehezebb volt tudni, hogy pontosan mikor érkezik meg egy adott szállítmány. A jelentés alapján terméktípusonként viszonylag eltérő trendek működtek az egyes részpiacokon.
Az EU-ban élő felnőttek legalább harmada próbált már valamilyen illegális kábítószert, és inkább a férfiak, mint a nők. Messze a legtöbben a kannabiszt próbálták, aztán jócskán lemaradva jön a kokain, az MDMA, majd más amfetaminok, ebben a sorrendben.
Kokain
Egyre divatosabb a kokain Európában, egyre tisztább kábítószer érkezik ide, és könnyen elérhetőnek is minősül. Ennek megfelelően soha nem kapcsoltak le annyi kokainszállítmányt, mint 2018-ban, ami összesen 181 tonnát jelent. Az összehasonlítás kedvéért: előző évben 138 tonnát foglaltak le a hatóságok.
Kezd bejönni a szódabikarbónával felütött, olcsóbb változata is a kontinensre, a századforduló előtt az USA-ban egész városrészeket nyomorteleppé változtató crack. Ezzel együtt nálunk egyelőre nem elterjedt.
A kínálat, úgy tűnik, hogy lépést tud tartani a növekvő kereslettel, mert a kokain nem drágul érdemben Európában. Magyarországon drágult valamelyest tavalyhoz képest, de például Németországban, Horvátországban vagy Svédországban évek óta esik az ára.
Egyébként is jelentősek a különbségek, a portugál piaci ár már most is fele a svédországinak.
A hatáanyag-tartalmat is mérik, ez alapján Magyarországon átlagosan 57 százalék kokain van egy gramm kokainként értékesített illegális kábítószerben. Itt a két szélsőértéket az átlagosan 77 százalékos német és a 33 százalékos cseh kokain jelenti. A legerősebb bevizsgált magyaroszági szer 87 százalékos volt.
Heroin
A heroinhasználók csoportja egyre idősödik, egyre kevésbé népszerű kábítószer a jelentés alapján. A legtöbb országban már több mint tíz éve esik azok száma, akik heroinproblémák miatt igényelnek ellátást, és egyre kevesebben is próbálják ki ezt a kábítószert.
Az ára is stabilan esett 2008-2014 között, azóta nagyjából stabilizálódott. Ez ráadásul messze nem egyenlően érinti az országokat, Németország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország és az Egyesült Királyság adja a veszélyeztetett ópiáthasználók háromnegyedét.
Aggodalomra ad okot ugyanakkor, hogy egyre több heroin akad fenn a hátárőrök ellenőrzésein, és az unión belül is megjelent a heroingyártás.
Kannabisz
Az európai kannabiszhasználatról azt emelik ki, hogy egyre erősebb termékeket fogyasztanak a felhasználók. A környékbeli hasis és a kannabisz ma átlagosan kétszer annyi THC-t (tetrahidrokannabinol - ez a hatóanyag pontos neve) tartalmaz, mint tíz évvel ezelőtt.
A kannabisznövényből származó kivonatokon alapuló termékeknek a hozzáférhetősége is nőtt. Hozzá kell tenni, hogy az unión belül több helyen nem bűncselekmény kisebb mennyiség tárolása és használata, van ahol legális is.
Magyarországon 8,9 százalék körüli THC-tartalmú évek óta az átlagos illegális kannabisz grammja, ez inkább gyengébbnek számít. Horvátországban vagy Szlovákiában ez az érték 10 körüli, Franciaországban 12 körül mozog.
MDMA, amfetaminok
Az MDMA-tabletták (ecstasy-tabletták) átlagban nézve ma minden korábbinál nagyobb arányban tartalmazzák a kábítószer hatóanyagát. A jelentés ezért úgy ítéli meg, hogy minden bűnüldözési igyekezet ellenére a szintetikus kábítószerek európai termelésében innováció és léptékváltás történik.
Bár az MDMA-tabletták átlagos ára 2008 óta lényegében nem változott Európában, a hatóanyaguk átlagosan mára majdnem két és félszerese az akkoriaknak.
2018-ban egyébként a mért országok közül
Magyarországon volt átlagosan legerősebb az ecstasy,
átlagosan 158 mg MDMA-at tartalmaztak a mért tabletták. Ez több okból is veszélyes, elég csak arra gondolni, hogy ha mondjuk egy olasz ecstasyhoz (náluk átlagosan 91 mg az MDMA-tartalom) szokott fogyasztó nincs tisztában azzal, hogy a magyarországi kábítószer valószínűleg másfélszer erősebb.
Ezeket a szereket jellemzően nem gyógyszerészeti laborokban készítik, profi homogenizáló gépek helyett inkább betonkeverőkre érdemes gondolni. Erre utal, hogy ha megnézzük a szórást, Magyarországon 70-250 mg közti hatóanyag-tartalmat mértek.
Itt a csúcsot Szlovákia jelentette, ahol 40-409 mg közti MDMA-tartalmú tablettákat mértek be. Európa MDMA-központja hagyományosan Csehország volt az elmúlt időszakban, de a jelentés szerint elkezdett felzárkózni Szlovákia is.
Az amfetamin is nagyon elterjedt kábítószer, ebből Európa még exportál is, főleg a Közel-Keletre. Itt is igaz, hogy nagy a szórás a hatóanyag-tartalomban, az átlagos tényleges amfetamin-tartalom 15 és 64 százalék közt mozog.
A jelentés a designer-drogokkal, új pszichoaktív szerekkel leginkább csak említés szintjén foglalkozott.