A Kínai Nemzeti Népi Kongresszus Állandó Bizottsága szerdán olyan határozatot hozott, amelynek nyomán a Peking-párti hongkongi kormányzat elveheti „a nemzetbiztonságot veszélyeztető” politikusok mandátumát.
Néhány pillanattal később a hatóságok léptek is: diszkvalifikáltak négy hongkongi képviselőt, akik amerikai szankciókat kértek az emberi jogok megsértéséért felelős illetékesekre.
Sziklaszilárd szolidaritás
A mandátummegvonás nyomán a 70 fős hongkongi törvényhozó testület fennmaradó 15 demokráciapárti tagja közölte: szolidaritásból lemondanak képviselői megbízatásukról.
A kínai külügyminisztérium „racionális, ésszerű és az alkotmánnyal és a törvényekkel összhangban lévő” lépésnek nevezte a négy képviselő kizárását.
Peking bírálói szerint minden újabb példa arra, hogyan akarja Kína korlátozni Hongkong jogait. A kínai hatóságok tagadják a vádat.
Példátlan fellépést tesz lehetővé a nemzetbiztonsági törvény
Több éven át tartó demokráciapárti és Peking-ellenes tüntetések után Kína idén júniusban léptette életbe azt az ellentmondásos nemzetbiztonsági törvényt, amely Hongkongban is büntethetővé teszi az „elszakadási kísérleteket, a felforgató tevékenységet és az idegen erőkkel való összejátszást”.
A jogszabály alapján már több embert letartóztattak és jobbára elnémították az aktivistákat.
A volt gyarmatot 1997-ben adta vissza Nagy-Britannia Kínának. Az alku része volt az „egy ország, két rendszer” elve. A megállapodás garantálta, hogy Hongkong olyan szabadságjogokat tartson fenn egészen 2047-ig, amelyek nem léteznek a Kínai Népköztársaságban.