A NATO-nak
"meg kell hoznia néhány kemény döntést",
mondta Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a szövetség külügyminisztereinek keddi online találkozója után.
A külügyminiszterek egy 67-oldalas jelentést kaptak a szövetségtől, ami a NATO megújulását célozza, írja a Szabad Európa központi szerkesztősége.
Több a probléma
Eszerint a NATO fontos új kihívásai közt
- a "kitartóan agresszív Oroszország" mellett
- "Kína felemelkedése" is
szerepel. A jelentés kiemeli, hogy míg a hidegháború alatt csak egy ellenféllel volt dolga szövetségnek, most Kína és Oroszország folytán két "rendszerszintű rivális" mellett a terrorizmussal is meg kell küzdeniük.
A jelentés összesen nagyjából 140 változtatási javaslatot tartalmaz, külön ülésezhetnének az EU-s vezetők, külön intézmény alakulna a Kínával szembeni egységesebb fellépés érdekében vagy épp nagyobb költségvetést és több embert rendelnének a NATO-főtitkár alá.
Ez a jelentés lehet az alapja a NATO 2010-es "stratégia koncepciójának" megújításához. Ez a stratégia egyébként Oroszországot még partnerként szerette volna kezelni.
A NATO-országok vezetői jövő év elején dönthetnek stratégia irányváltásról. Ez a külügyminiszteri megbeszélés változtatások a politikai megalapozását készítheti elő, szerdán még folytatódnak a megbeszélések.
Bár név szerint nem említik Magyarországot és Törökországot, a jelentés szerint valahogy úrrá kell lenni azokon a helyzeteken, amikor egy-egy tagállam egyedül akadályozza a közös döntést, írja a Reuters.
Magyarország az Ukrajnával való szorosabb együttműködést akadályozza, Törökország pedig ugyanezt teszi Izrael esetében.
Külön kitértek az afganisztáni kivonulás helyzetére is, ott szintén jövő év elején várnak fordulópontot.