Lengyelországban öten bíróság elé citálták a kormányt, amiért állításuk szerint nem védte meg őket a klímaváltozás hatásaitól. Ez az első ilyen per az energiaforrásként főként a szénre támaszkodó országban – közölte a ClientEarth jogi szervezet csütörtökön.
Lengyelország óriási összegeket tervez beruházni a tengeri szélerőművekbe, és meg akarja építeni az első atomerőművét a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében, de az aktivisták szerint túl lassan vezeti ki a szenet és javítja a levegő minőségét.
Lengyelország volt az egyetlen olyan uniós tagállam, amely nem vállalta, hogy 2050-re eléri az üvegházhatást okozó gázok nettó nulla kibocsátását, amikor az unió 2019-ben kitűzte ezt a célt. A konzervatív varsói kormánynak régóta udvarolnak politikai támogatásért az ország energiatermelésének nagyjából hetven százalékát adó szénipari érdekeltségek.
Gazda, ökoturisztikai vállalkozó, klímaaktivista, szülők
„Látom az éghajlat változását (…) Három tó van a gazdaságomban – mindhárom gyakorlatilag száraz már” – mondta Piotr Romanowski gazdálkodó az ország északkeleti részéről. Ő az öt felperes egyike.
„Azért nyújtom be ezt a keresetet, mert a lengyel kormány nem tesz semmit, hogy megelőzze ezt a helyzetet, és megakadályozza a klímaváltozást” – mondta nyilatkozatában.
A többi alperes között van egy ökoturisztikai vállalkozás tulajdonosa, egy fiatal klímaaktivista és néhány szülő. A keresetek közül hármat csütörtökön nyújtottak be, további kettőt pedig még a hónap végéig beadnak a területi bíróságokon.
Ők öten arra kérik a bíróságokat, hogy rendeljék el: Lengyelországnak vállalnia kell az üvegházhatású gázok kibocsátásának az 1990-es szinthez képest 61 százalékos csökkentését 2030-ig, valamint az éghajlat-semlegességet 2043-ig.
„(Ez az öt) eset elsőként tárja a nyilvánosság elé az éghajlatváltozás növekvő hatását a Lengyelországban élő emberekre” – áll a Climate Earth közleményében.
Csehország is perel
A lengyel klímaügyi minisztérium illetékesei nem válaszoltak azonnal a Reuters kérésére, hogy fűzzenek észrevételt az ügyhöz.
A hét elején a helyi hatóságok közölték, hogy 2036-ig bezárják Közép-Lengyelországban a lignittüzelésű Bełchatów erőművet, amely Európában a maga nemében a legkörnyezetszennyezőbb.
Lengyelországot a szomszédos Cseh Köztársaság is beperelte az európai legfelsőbb bíróságon a külszíni fejtést folytató turowi barnaszénbánya most folyó bővítése miatt a két ország határának közelében.