Az izraeli NSO cég kémfegyverét Magyarországon is számos célpont ellen bevethették egy kiszivárgott adatbázis szerint. Varga Zoltán médiatulajdonos, Chikán Attila volt gazdasági miniszter és több hazai újságíró is a megfigyeltek között lehet.
A Forbidden Stories nemzetközi újságírói oknyomozó szervezet és az Amnesty International olyan telefonszámokhoz jutott hozzá, amelyeket az izraeli NSO vállalat ügyfelei célpontként figyelhettek meg az NSO kémszoftverével, írja a Direkt36.
Az NSO ismertebb, lehallgatással és megfigyeléssel foglalkozó cég, több korábbi botrányban is érintett volt, például Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró brutális meggyilkolása kapcsán.
Az NSO ügyfeleinek több mint 50 ezer célpontját szerezhették meg az adatbázissal az újságírók. Az adatbázis feltárásában 17 szerkesztőség működött közre, a Direkt36-ot a Süddeutsche Zeitungtól figyelmeztették, hogy magyar érintettjei is vannak az ügynek.
A Pegasust elvileg csak kormányoknak adja el az NSO, az izraeli kormánnyal együttműködve. A lap információi szerint Magyarországon azután jelent meg a kémszoftver, hogy 2017-ben és 2018-ban magas szintű találkozók voltak az izraeli és a magyar kormány között.
Az eddig azonosított érintettek többek közt:
- Varga Zoltán, a Central médiacsoport tulajdonosa. Ő 2018 nyarán szervezett egy közéleti témájú beszélgetést más üzletemberek és közgazdászok részvételével. A találkozó résztvevői közül legalább egyikük telefonját feltörték az eszközzel a beszélgetés előtt. Varga azóta telefont váltott, de biztos benne, hogy régóta figyelteti őt a magyar kormány. A többek közt a 24.hu-t is kiadó Central médiacsoport nem tartozik a kormány által irányított sajtóbirodalomba.
- A találkozón részt vett Chikán Attila közgazdászprofesszor, volt gazdasági miniszter is. Chikán nem akarta megtudni, hogy őt is lehallgatták-e. Chikán az első Fidesz-kormány alatt volt gazdasági miniszter, de kritikusan állt a Fidesz-kormányokhoz is.
- Simicska Lajos fia. Apja nem használ okostelefont, de Simicska Ádám igen. Simicska Lajos egyik bizalmasát, Nagy Ajtony Csaba ügyvédet is célba vették Simicska Ádámmal együtt még 2018 elején.
- Több újságíró, köztük a Direkt36 két újságírója. Utóbbiak telefonját megvizsgálták, telefonjukat feltörték az eszközzel, az iMessage nevű applikáció egyik hibáját felhasználva.
Néhány nappal ezelőtt a Microsoft jelentette be, hogy egy másik hasonló izraeli cég, a Candiru szoftverét is felhasználhatták a cég ügyfelei emberi jogi aktivistákkal, újságírókkal, akadémikusokkal, nagykövetségi dolgozókkal, politikusokkal és emigránsokkal szemben.
Más európai országokhoz képest Magyarországon különösen lazán szabályozott, hogy kiket és hogyan figyelhetnek meg a hazai nemzetbiztonsági szolgálatok.
Az újságíró-hálózat és az Amnesty International négy kontinensen több mint 50 országban azonosított több mint ezer Pegasus-célpontot. Legalább 65 vállalati vezető, 85 emberi jogvédő, 189 újságíró, több száz politikus és kormányzati tisztviselő szerepel közöttük. Utóbbiak között számos kormányfő is szerepel.
Az újságírók közül – a teljesség igénye nélkül – a CNN, az AP, a Voice of America, a New York Times, a Wall Street Journal, a Financial Times, a Bloomberg, a Le Monde vagy az Al Jazeera munkatársai is a célpontok közt voltak. Az adatbázis 2016-tól tartalmazott adatokat, írta a Washington Post.