A hétfőre virradóra Budapestre érkező gép utasainak jelentős részét amerikai és osztrák kérésre hozták ki Afganisztánból – mondta a külgazdasági és külügyminiszter. „Cserében azt várjuk, hogy a szövetségeseink, köztük a kabuli repülőtér felügyeletét ellátó amerikaiak ne gátolják a magyarok által kihozandó emberek bejutását a repülőtérre. Ezt számos esetben tapasztaltuk az elmúlt napokban” – közölte Szijjártó Péter. Vannak még kint magyarok.
A magyar diplomácia vezetője szabadságáról visszatérve, a WHO Budapesten tartózkodó főigazgatójával közösen tartott sajtótájékoztatóján beszélt az afganisztáni mentésről.
Szijjártó Péter megerősítette, hogy Magyarország 173 embert evakuál Afganisztánból Üzbegisztánon keresztül. Egyúttal megköszönte az üzbég kormánynak, hogy a magyar mentőakciót egyfajta előretolt helyőrségként segíti.
A miniszter bírálta a kabuli repteret felügyelő amerikaiakat
Szijjártó Péter úgy fogalmazott, Magyarország lojális, megbízható szövetségesként, lojális és megbízható barátként jár el, és ezt várja a szövetségesektől is, ami szerinte nem minden esetben mondható el.
Mint mondta, a hétfőre virradóra Budapestre érkező gép utasainak jelentős részét amerikai és osztrák kérésre hozták el. Cserében azt várják, hogy szövetségeseik, köztük a kabuli repülőtér felügyeletét ellátó amerikaiak ne gátolják a magyarok által kihozandó emberek bejutását a repülőtérre, mert ez számos esetben fordult elő az elmúlt napokban.
A miniszter szerint az az érvelés, hogy nagy a tömeg a repülőtéren, elfogadhatatlan.
„Mi nem növeljük a tömeget, mert ott a gépünk. Bemennek az emberek a reptérre, felszállnak rá, és elhozzuk őket.”
A magyar kapacitás megvan, két katonai gép ott van a térségben, és folyamatosan végzik az evakuációs feladatokat. Fontos, hogy azok, akiket Magyarország ki akar hozni Afganisztánból, bejuthassanak a reptérre. Vannak magyar katonák a terepen, akik folyamatosan segítik az érintettek azonosítását és bejutását a kabuli repülőtérre.
Vannak még kint magyarok
A hétfőre virradóra Budapestre érkező gépen magyar állampolgárok is voltak. A magyar kormánynak van még tudomása néhány magyar állampolgárról, aki szeretne bejutni a kabuli repülőtére, és vannak még százas nagyságrendben afgánok, akik a magyar kontingenst segítették személyesen Afganisztánban az elmúlt években.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy kizárólag a Honvédelmi Minisztérium által beazonosított, a magyar katonák munkáját az elmúlt években segítő, velük együttműködők afgánokról és a családjukról lehet szó. Beazonosításukat a Honvédelmi Minisztérium a Belügyminisztériummal együttműködésben végzi.
Szijjártó Péter az erkölcsi kötelességet említve azt mondta, először életeket kell menteni, utána kell megvitatni, mi okozta a nemzetközi beavatkozás szerinte totális kudarcát Afganisztánban.
A Reuters a magyar külügyminiszter sajtótájékoztatójáról beszámolva emlékeztet arra, hogy a külügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint az evakuált utasok jelentős része magyar és amerikai állampolgár.
Hétfőn azt közölték, hogy a magyarok munkáját Afganisztánban segítő 96 afgán állampolgár érkezett Magyarországra, ahol karanténba helyezték őket.