A szerb tüntetők feloldották a blokádot, a szerb hadsereg és a koszovói különleges erők visszavonultak a térségből. Ideiglenes rendszámtáblák helyett csak a felségjelet kell letakarni azokon az autókon, amelyek áthajtanak a vitatott határon. A KFOR békefenntartói ígéretük szerint két hétig tartják majd ellenőrzésük alatt a határátkelőt.
A jelenlegi helyzet előzményeiről készült cikkünket és videóinkat itt találja:
Balkáni szerkesztőségünk kint töltött egy éjszakát Jarinjénél, Koszovó és Szerbia határán. Itt állítottak útblokádot azok a szerb tüntetők, akik az ellen tiltakoznak, hogy Pristina olyan törvényt hozott a héten, amely szerint tilos Koszovóba behajtani szerb rendszámú autóval.
Az útblokádot észak-koszovói szerb kamionok és autók alkotják – mindkét irányba blokkolják a forgalmat Jarinjénél. Felvonultak a koszovói különleges erők, a Rosu egységei, de erőszakról nem érkezett beszámoló. A szerb televízió (RTS) szerint a kommandósok megmotozzák azokat, akik gyalog akarnak átkelni a határon.
Albin Kurti koszovói miniszterelnök azt mondta, „nem Koszovó akaratából lett kölcsönös az ideiglenes rendszámok rendszere, Szerbia kényszerített rá”. Szerbia nem ismeri el Koszovót független államként, különféle módokon blokkolja az ország csatlakozását nemzetközi szervezetekhez – de Belgrád EU-s álmainak sem éppen hasznos a Pristinával való konfliktus.
A rendszámok korlátozása nem egyoldalú, hiszen koszovói rendszámú autó 2008, a függetlenség kikiáltása óta nem hajthat be Szerbiába, ideiglenes rendszámot kell feltenni. Mostantól a szerb autókat Koszovó is csak ideiglenes rendszámmal engedi be, amely hatvan napig érvényes. Ez a rendszer, ahogy a koszovói kormányfő, Albin Kurti is kiemelte, kölcsönös. Azonban sok szerb szerint az a különbség, hogy Koszovót az ENSZ kevesebb mint száz tagállama nem ismeri el független államként, míg Szerbia státuszát természetesen senki sem vitatja.
Kilencezer-ötszáz közép-szerbiai autótulajdonost állít megoldhatatlan probléma elé a pristinai kormány döntése – nyilatkozta Milica Andrić az NVO, egy koszovói szerb civil szervezet részéről.
„A pristinai kormány korlátozni akarja a koszovói szerbek mozgási szabadságát” – mondta a koszovói szerbek pártjának alelnöke, Igor Simić. Szerinte „ez a törvény a brüsszeli egyezmény súlyos megsértése”.
Az Európai Bizottság szóvivője, Peter Stano hangsúlyozta, hogy a feszültségkeltést mindkét félnek kerülnie kellene, a párbeszéd az egyetlen megoldás.
„Az egyszerű emberek nem tehetnek semmit. Ahogy tapsolnak, úgy kell táncolnunk. Požarevaci rendszámunk volt. Belgrádban voltam orvosnál, a testvéremet kellett volna hazavinnem. Egy órát vártunk értelmetlenül” – nyilatkozott Mifalj Demiri az N1 szerb hírcsatornának.
Készült a Danas.rs tudósításának felhasználásával.
Mondja el véleményét a Szabad Európáról ebben a rövid kérdőívben: https://bit.ly/szabadeuropa-kerdoiv
Köszönjük!