Október 31-én kezdődött a COP26-klímakonferencia Glasgow-ban – ebből az alkalomból már egy hete is döntően a klímaváltozáshoz kapcsolódó videóinkból és grafikáinkból válogattunk hétvégi összeállításunkba. Úgy látszik, ez a téma igazán fontos önöknek, mert ezen a héten is az éghajlatváltozás volt a legnagyobb érdeklődésre számot tartó téma.
Milyen viszonyban vannak a párizsi klímaegyezményben hat éve megfogalmazott szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó célok a valósággal?
Természetesen nemcsak a fosszilis tüzelőanyagok kitermelése okozza a felmelegedést, hanem például a szarvasmarhák. Infografikánkból kiderül, hogy a húsipar is nagyon nagy mértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz.
Kirgiz szerkesztőségünk lélegzetelállító felvételeket készített a Tien-san hegységben, ahol szemmel láthatók a globális felmelegedés hatásai – olvadnak a gleccserek, amelyek az egész régió vízellátásában kulcsszerepet játszanak.
Az évek óta pusztító szárazság és fakivágások Madagaszkár gazdag növény- és állatvilágát is fenyegetik. A sziget erdeinek jelentős része veszélybe került, ezért az ország most újraerdősítési programba kezdett, így harcolnak a klímaváltozás ellen.
A Glasgow-ban zajló konferencián az erdőirtásokkal kapcsolatban született egy megállapodás. A gond csak az, hogy a határidő távoli, és kevés a garancia arra, hogy a vállalás valóban teljesül. Eközben több magyarországnyi erdőt irtanak ki szerte a világban évente.
Nem közvetlenül a klímaváltozáshoz kapcsolódik, mégis idekívánkozik riportunk, amelyben a hulladékkezelés problémájával foglalkoztunk. A videóból nemcsak az derül ki, mennyi szemetet termel egy magyar háztartás vagy az EU évente, de az is, mekkora részét képezi ez a teljes hulladéktermelésnek.