A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete a kormánnyal folytatott újabb sztrájktárgyalási forduló után jelentette be a döntést. Részeteket március 7-re ígértek.
Mint az a két nagy érdekképviselet tájékoztatóján elhangzott, van forgatókönyvük, tisztességes és jogszerű sztrájkot fognak tartani, megfelelve a még elégséges szolgáltatás törvényi követelményeinek.
"Március 16-tól határozatlan idejű sztrájkról beszélünk, nem egynapos sztrájkról" – mondta a tájékoztatón Szabó Zsuzsanna, a Pedagógusok Szakszervezetnek elnöke.
Semmiben sem közeledtek az álláspontok
Az érdekképviseletek vezetői hangsúlyozták: semmit nem léptek előre a béremeléssel, az óraszámcsökkentéssel, a terheléssel kapcsolatos követeléseikben, csupán az a kormányzati igény maradt meg, hogy maradjon el a márciusi sztrájk.
A szakszervezetek képviselői szerint a sztrájktárgyalásokon azzal érveltek a kormány képviselői, hogy nagyon rövid a március, nincs idő a követelések megvalósítására.
Emlékeztettek arra, hogy 2018 óta ezekről a kérdésekről tárgyalnak a pedagógus-szakszervezetek, ráadásul október óta sztrájkbizottságként.
Törvényi kötelezettség az Ukrajnából menekülő iskolás gyermekek oktatása
A szakszervezetek a tárgyaláson jelezték, hogy még mindig hatályban van a pedagógusok koronavírus elleni kötelező oltására vonatkozó rendeletet, emiatt sorra kénytelen felhagyni a munkával azok, akiknek lejár az orvosi igazolásuk, illetve miniszteri mentesítése, amellyel oltás nélkül is taníthattak.
A szakszervezetek szerint ez már most is probléma, és még inkább az lesz, amikor majd a háború elől menekülő gyermekek oktatását is el kell látni. Ez, mint mondták, nemcsak humanitárius, de jogszabályi kötelezettség is. Márpedig az érdekképviseletek szerint a mostani pedagóguslétszámmal a jelenlegi tanulókat sem tudják normálisan nevelni, oktatni az intézmények.
A szakszervezetek azt a választ kapták a felvetésükre, hogy a kötelező oltásról szóló rendelet felülvizsgálata folyamatban van, majd értesítik őket.
Harmadik hete tart országszerte a pedagógusok polgári engedetlenségi akciója, amellyel nyomatékot kívánnak adni a munkakörülményeikre vonatkozó és bérköveteléseiknek. A polgári engedetlenség keretében különböző iskolákban tiltakoznak úgy, hogy egy-egy napon nem folytattak oktatási, nevelési tevékenységet.