Megállapodtak az európai uniós energiaügyi miniszterek pénteken az energetikai válság csillapítását célzó javaslatokról, de gázársapka bevezetésére továbbra sem kerül sor.
A rendkívüli brüsszeli tanácsülésnek az egekbe szökő energiaárak letörése áll a középpontjában, ennek érdekében több intézkedést is megszavaztak.
Az Európai Bizottság friss javaslatcsomagja alapján egyebek mellett 33 százalékos különadót vetnek ki a fosszilis energiahordozókkal foglalkozó vállalatokra.
Emellett határt szabnak az áramot alacsony költségek mellett előállító, s így a megnövekedett piaci árak közvetlen haszonélvezőinek számító vállalatok jövedelmének. Megawattóránként így 180 euróban korlátozzák a nukleáris és megújuló forrásokból származó energia árát.
Továbbá előírják a csúcsidőszak energiafogyasztásának legalább öt százalékos csökkentését.
A hivatalos jóváhagyás jövő héten történik meg, a hatályba lépés ezt követően várható.
Szakértői számítások szerint a tagállamok ezekből az intézkedésekből mintegy 140 milliárd euró forráshoz jutnak majd, amelyet felhasználhatnak a nehézségek enyhítésére. Az intézkedéseknek ugyanakkor várhatóan nem lesz azonnali hatása az egekbe szökő gázárra.
Riina Sikkut észt gazdasági és infrastrukturális miniszter hangsúlyozta: „Nem feledkezhetünk el arról, hogy háborús helyzetben vagyunk. Ezért az ukránok az életükkel fizetnek, így átmenetileg mi is többet fizethetünk a rezsiért vagy az élelmiszerért a boltban.”
„Ez csak a puzzle első darabkája (…) Nem szabad itt megállnunk, energiaháborúban vagyunk Oroszországgal, a tél közeleg. Cselekednünk kell most. A most pedig mostot jelent. A most nem egy hét múlva és abszolút nem egy hónap múlva van” – hangoztatta Jozef Síkela cseh ipari és kereskedelmi miniszter.
Tizenöt tagállam eközben felszólította az Európai Bizottságot, hogy mielőbb tegyen javaslatot egyfajta gázársapka bevezetésére a háztartások és a cégek támogatása, az extraprofit korlátozása, az inflációs nyomás csillapítása érdekében.
A pénteki ülésen erről is szó volt, azonban egyelőre nem látszik a szükséges többség a tervezet mögött, például Németország is ellenzi.
Korábbi elemzésében az Európai Bizottság figyelmeztetett, hogy egy ilyen intézkedés megnehezítené a közösség ellátásának biztosítását a világpiacon, azonban kiemelte, hogy egyedül az orosz gázra vonatkozóan bevezetett ársapka mérsékelhetné a válság hatásait és szoríthatná le az árakat.
„Tárgyalunk megbízható vezetékesgáz-szállítóinkkal. Ha ez nem vezet eredményre, akkor lehetséges ársapka bevezetése” – mondta Kadri Simson energiaügyi biztos.
„Határozottan azt gondolom, hogy ársapkára van szükség minden orosz földgázimportra vonatkozóan, olyan szinten, amelyen még vonzó számukra az európai export” – tette hozzá.
A brüsszeli testület számításai szerint az Európai Unióba irányuló orosz gázszállítások 37 százalékkal csökkentek a január és augusztus közötti időszakban.