2015-ben jelentek meg az első graffitik Sztaro Zselezare utcáin.
Nyaranta egy lengyel–bolgár pár, Katarzyna és Ventzislav Piriankov útra kel Poznańból, és hozzák magukkal Ventzislav egykori nagyszüleinek szülővárosába a diákjaikat is, akiknek képzőművészetet tanítanak.
A diákok júliusban és augusztusban, hosszú heteken át festik ki a kisváros falait.
Katarzyna azt mondja, „életet akarnak lehelni a faluba” a projekttel.
A kommunizmus bukása után Sztaro Zselezare legtöbb lakosa vagy beköltözött a bolgár nagyvárosokba, vagy külföldre ment.
Az, hogy éppen mi kerül a falra, többnyire egyfajta „brainstorming eredményeként pattan ki a fejekből, különösen esténként, amikor iszogatunk” – mondja Ventzislav.
A falu lakói eleinte szkeptikusan álltak a projekthez. „Érdekes – emlékszik vissza az egyik ötletgazda –, kezdetben a helyi romák voltak nyitottak erre.”
A graffitik szép lassan egyre több turistát vonzottak a kisvárosba, így a helyiek is elkezdték megszeretni, sőt már ők kérik a diákokat, hogy az ő falukra is fessenek valamit, meséli Katarzyna.
Sok falon láthatók helyi szereplők, mint például a fentin a Donald Trump volt amerikai elnök mellett benéző tehén, akinek a gazdája annak a háznak a tulajdonosa, amelynek a falán a kép díszeleg.
Anna Kossyk, a fenti alkotás egyik készítője azt mondja, beleszerettek Bulgáriába a helyiek kedvessége miatt, és jövőre is vissza fognak térni, hogy folytassák a munkát.
Persze nem minden helyi van oda a festményekért, egy pár képet átfestettek, egyes politikusok portréit lefújták.
A fent látható ház tulajdonosa egy Sztálin-portrét kért, amelyet azóta vörös festékkel csúfítottak el. Az ő alakjához, ahogy épp egy kecskén száll szembe az egykori szovjet diktátorral, nem nyúltak hozzá.
Az ötletgazda Katarzyna szerint a 2015 óta tartó és folyamatosan növekvő street art projekt egyedi az egész világon.
Már kirándulásokat is szerveznek az utazási irodák a faluba egyedi látványosságai miatt.
A faluban még mindig több száz fal vár arra, hogy kifessék. Katarzyna szerint a projektnek nincs konkrét végcélja. „Nem látjuk a történet végét. Folyamatosan új ötletek jönnek” – mondja.