A huszonhét európai uniós tagország kormányait tömörítő tanács megszavazta a környezetvédelmi szabályok szigorítását célzó, sokak által élesen bírált rendeletet, amelyet a másik társjogalkotó szerv, az Európai Parlament (EP) már korábban jóváhagyott.
Miután az EP igen szoros szavazással elfogadta a természet helyreállításáról szóló jogszabályt, végső jóváhagyása még hónapokat csúszott egyes tagállamok tiltakozása miatt, miután a gazdák Európa-szerte tüntetésekbe kezdtek. Szerintük a rendelet veszélybe sodorja a megélhetésüket.
A megrekedt folyamatot végül Ausztria csatlakozásával sikerült továbblendíteni, ezáltal a tagállamok környezetvédelmi miniszterei hétfőn végül minősített többséggel meg tudták szavazni a jogszabályt.
„Ez az utolsó lépés, mielőtt a jogszabály hatályba léphet” – írta tájékoztatásában az EU belga elnöksége.
A gazdatüntetések és az Európai Néppárt tiltakozásának hatására felvizezett tervezet fontos eleme lesz a közösség ambiciózus klímavédelmi programjának, az úgynevezett zöldmegállapodásnak.
Ehhez kapcsolódóan: Természetvédelmi ügyben tört ki botrány Brüsszelben a bal- és a jobboldal között
A rendelet célja, hogy 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább húsz százalékát, 2050-ig pedig lehetőleg valamennyi ökoszisztémát helyreállítsanak, és megakadályozzák az élőhelyek romlását.
„A kemény munka kifizetődött. Nem tarthatunk szünetet a környezet védelmében” – szögezte le Alain Maron belga környezetvédelmi miniszter.
Osztrák zöldpárti kollégája, Leonore Gewessler rámutatott: „Bátor döntésekre van szükség, amikor a következő nemzedékek egészséges és boldog élete forog kockán.”
Ausztriában már hónapok óta belpolitikai viták zajlanak az ügyben, Gewessler lépése pedig feldühítette a kormánykoalíció nagyobb tagját, az Osztrák Néppártot, így Karl Nehammer kancellár jogszerűtlennek minősítette a szavazást. Hivatala közölte, hogy eljárást fognak indítani az Európai Bíróságon a határozat megsemmisítése céljából.
A jogszabály előírásai sokat enyhültek az eredeti javaslathoz képest az EU-s jogalkotási folyamat során.
Ehhez kapcsolódóan: Kevesebb kiskapu és sokkal több pénz kell a klímaváltozás megállításához
A tárgyalásokat bonyolították a viták az egyes előírások alóli mentességekről, a szabályok rugalmas értelmezéséről, aminek nyomán végül enyhítettek a rendelet szigorán.
Egyesek szerint az eredeti tervezet aláásná az élelmezésbiztonságot, az árak emelkedését vonná maga után, és ártana a gazdáknak.
A Greenpeace szakértője hangsúlyozta, hogy kínos helyzetet eredményezett volna, ha az EU nem tudja elfogadni a jogszabályt az ENSZ októberi biodiverzitási találkozója előtt.
„A törvény gyengítése ellenére ez a megállapodás reménysugarat jelent Európa környezete, következő generációi és a vidéki közösségek megélhetése szempontjából” – fogalmazott Špela Bandelj Ruiz.
Ehhez kapcsolódóan: Dr. Csecserits Anikó: „Ha nem akarjuk, hogy a Föld egy nagy homogén massza legyen, akkor vigyázni kell rá”
„Az egészséges ökoszisztémák védelmet jelentenek a szélsőséges időjárási jelenségekkel, a vízhiánnyal és a szennyezéssel szemben” – tette hozzá.
A szakemberek szerint jelenleg a kontinens élőhelyeinek több mint nyolcvan százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.