Az ötvenes években kalapáccsal verték ki egy szecessziós épület hatalmas, Róth Miksa által tervezett színes üvegablakát. Az épülettel utána nem sokan törődtek, míg a néhány éve Belgiumból Magyarországra hazatérő Szinger Margit és férje, Hámori Géza a lakók segítségével megpróbálta megmenteni a pusztulástól.
Szinger Margit az egyik alapítója és az elnöke a Sonnenberg Házért Alapítványnak. A szervezet célja, hogy apránként, a lakók bevonásával és pályázatok segítségével rendbe hozzák az épületet és művészeti értékű díszítőelemeit.
A podcastban hallunk arról, hogyan kezdődött a közös felújítás egy évek óta nyikorgó lépcsőházi ajtó beolajozásával, és hogyan lehetett rábeszélni a ház lakóit egy 73 százalékos közösköltség-emelésre. Megtudjuk, mennyiben járulhatott hozzá a lakók közös álláspontjának kialakulásához, hogy nem egy iskolaépületben, hanem Margiték lakásában, pogácsával, kuglóffal és üdítőkkel várták a lakógyűlésre a szomszédokat.
A ház felújítása közösségi projekt lett, és ezzel a lakók is nyertek: nemcsak barátibb hangulatú szomszédi viszonyt, hanem megtakarítást is. Például a ház pincéje elhanyagolt részeinek a kiürítésére, lomtalanítására háromszázezer forintot kért egy vállalkozó. Ezt a lakóközösség sokallta, ezért csapatépítés keretében, közösen elvégezték a munkát úgy, hogy Margit és a férje elkezdte a pakolást, aztán fokozatosan csatlakoztak a többiek is.
Szinger Margit hangsúlyozta: az elejétől fogva fontosnak tartotta, hogy mielőtt bárhonnan támogatást kérnek a ház felújítására, megmentésére, előbb nekik maguknak is bele kell tenniük a magukét munkában és pénzben. „Addig nem fogok kuncsorogni sehol, amíg nem csináltunk meg mindent, amit mi is meg tudunk csinálni.”
Szinger Margit júliusban Podmaniczky-díjat kapott. Az elismerést olyan személyeknek adja a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség, akik a legtöbbet tették épített és természeti környezetünk, kulturális örökségünk értékeinek megismertetése, védelme érdekében.
Az interjút itt nézheti meg:
Ha inkább csak hallgatná a beszélgetést, kattintson ide: