Változhat a nyelvtörvény Szlovákiában – ezúttal sem feltétlenül jó irányba. Egy javaslat alapján akár hatmillió forintnyi büntetés is kiszabható a magyar nyelv használatáért. Az Atlaszban a téma a nyelvtörvény és a merénylettel, koalíciós problémákkal tarkított szlovák politika egy éve.
Az Atlasz vendége Fiala-Butora János jogász, emberi és kisebbségi jogi szakértő, az MTA Jogtudományi Intézetének tudományos munkatársa, illetve Tokár Géza felvidéki politológus, újságíró.
A podcastot megnézheti itt:
A beszélgetést itt tudja meghallgatni:
Az adás legfontosabb állításai:
(1) A törvénytervezet alapján nagyobbnak kell lennie a szlovák feliratnak, mint a magyarnak. Fiala-Butora János szerint erre a legtöbb esetben az lesz a válasz, hogy egyszerűen le fogják venni a magyart.
(2) A büntetéseket eddig a kereskedelmi felügyelet szabhatta ki, akik kevésbé voltak szigorúak. A javaslat szerint a jövőben a kulturális minisztériumhoz kerül a törvény felügyelete. Ebből is látszik, hogy a tervezet nem egy lufi, komolyan gondolják – véli a kisebbségi jogi szakértő.
(3) A szlovák nyelvtörvény a megszokottakkal ellentétben nem a kisebbségi nyelvhasználatot segíti, hanem a szlovák nyelv védelmét szolgálja. Fiala-Butora János szerint ezt nem szabályokkal, hanem például oktatással kellene megteremteni.
(4) A szlovák kormány megválasztása után feltüntette a feladatai között a nyelvtörvény aktualizálását – mutat rá Tokár Géza politológus.
(5) A javaslat a Martina Šimkovičová vezette kulturális minisztériumból származik. Šimkovičová a radikális jobboldali SNS politikusa; az elmúlt egy évben a kulturális finanszírozás és a szlovák közmédia átalakítása miatt az egyik legnépszerűtlenebb politikus lett az országban.
(6) A legkisebb koalíciós pártból, az SNS-ből három képviselő is kivált, így most mindössze egyfős a Robert Fico vezette kormánykoalíció többsége a pozsonyi parlamentben. Ráadásul a második legnagyobb koalíciós formáció, a baloldali Hlas egyre rosszabb viszonyt ápol az SNS-szel.