A kedvező bírósági döntés és az amerikai szövetségi médiumokat felügyelő szervezet nyilatkozata ellenére sem rendeződött a Szabad Európa szerkesztőségeinek finanszírozása. A prágai központban kényszerszabadságra küldtek munkatársakat, a magyar oldalon kevesebb a külsősök által készített tartalom.
Tovább húzódik az amerikai szövetségi médiatevékenységet összefogó ernyőszervezet és az általa felügyelt szerkesztőségek közötti finanszírozási vita. Az ügyben már született a szerkesztőségeknek igazat adó bírósági döntés, ám a további támogatás korántsem biztosított.
A Szabad Európa nemzetközi szerkesztőségeit működtető Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) fenntartásának költségét az amerikai kongresszus garantálja, a pénzeszközök pedig az Egyesült Államok Globális Médiaügynöksége (USAGM) közvetítésével jutnak el hozzá. Az erre szánt összegről minden évben a szövetségi költségvetés elfogadásával dönt az amerikai törvényhozás.
Leállították, visszavonták
A USAGM március 15-én értesítette az RFE/RL vezetőit a szövetségi támogatás megszüntetéséről. Az intézkedést azzal indokolták, hogy Donald Trump amerikai elnök egy nappal korábban aláírt egy végrehajtási rendeletet, amelynek célja hét szövetségi ügynökség, köztük a szövetségi műsorszolgáltatókat felügyelő USAGM leépítése az érvényben lévő törvényeknek megfelelő mértékben.
Ezt követően az RFE/RL több bírósági eljárást indított a finanszírozása megóvása érdekében. Az első kereset nyomán március 25-én meg is született az ítélet: a bíróság kimondta, hogy a USAGM visszamenőlegesen nem vonhat el forrásokat, azaz a Szabad Európát megilletik a március első két hetére járó működési költségek. Ezt az összeget a médiaügynökség át is utalta. Két másik kereset áprilisra, illetve az egész, szeptember végéig tartó pénzügyi évre biztosítaná a működés feltételeit. Az RFE/RL érvelése szerint a kongresszus által az RFE/RL számára elkülönített pénzeszközök megtagadása sérti a szövetségi törvényeket és az Egyesült Államok alkotmányát, amely kizárólagos jogkört biztosít a kongresszusnak a szövetségi kiadások felett.
Bár az első bírósági döntés fényében a Globális Médiaügynökség visszavonta az RFE/RL támogatását megszüntető intézkedéseit, a Szabad Európa nemzetközi szerkesztőségeinek járó pénzt továbbra is visszatartja. Emiatt az RFE/RL központjában április 1-jétől kényszerszabadságra küldtek több munkatársat, és a helyi irodákban is keresik a költségek csökkentésének lehetőségét. Ennek egyik eredményeként a magyar oldalon kevesebb jelenik meg a külsős munkatársak által gyártott tartalmakból.
Az RFE/RL által a USAGM-mel szemben indított, még folyamatban lévő bírósági eljárásokban április közepén várható fejlemény.
Finanszírozás, függetlenség, elismerések
A USAGM (United States Agency for Global Media) egy független nonprofit amerikai intézmény, ezen keresztül biztosítja az Egyesült Államok Kongresszusa például a Szabad Európa finanszírozását is 23 országban. A Szabad Európa-csoport szerkesztői függetlenségét külön törvények védik többek között a USAGM bárminemű beleszólásától. Erről itt olvashat bővebben.
Az USAGM-hez tartozik a Szabad Európa/Szabadság Rádió (RFE/RL), a Szabad Ázsia Rádió (RFA), az Amerika Hangja (VOA), a közel-keleti Middle East Broadcasting Network (MBN) és a kubai Office of Cuba Broadcasting (OCB).
A Szabad Európa magyar szerkesztősége 2020 szeptemberében indult újra, de a stáb már nem analóg rádióműsort, hanem egy multimédiás weboldalt készít. A szabadeuropa.hu saját értesüléseit és cikkeit széles körben idézi a nemzetközi sajtó, köztük a The New York Times és a The Guardian. Szabadon című tényfeltáró videóműsorának készítői három Hégető Honorka-díjat nyertek, a szerkesztőség munkáját négyszer ismerték el a Szegénységről Méltósággal sajtódíjjal, a kisebbségek bemutatásáért tett erőfeszítéseiket Fejlesztési Újságírói Díjjal jutalmazták, a magyar közmédia belső működését bemutató cikksorozata pedig 2021-ben bekerült a Daphne Caruana Galizia újságírói díjra esélyes tizenöt legjobb pályamű közé.
A Szabad Európa magyarországi visszatéréséről szóló podcastot itt tudja meghallgatni.