Oroszország ukrajnai háborúja rengeteg polgári áldozatot követel. Eközben már Szíriában is egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve a civilek azzal, hogy Moszkva megpróbál segíteni Bassár el-Aszad elnöknek a lázadók offenzívájának leverésében.
Az utóbbi napokban a polgárháború korábbi szakaszából és Ukrajnából ismerős felvételek látnak napvilágot a közel-keleti országból. Idlíb tartományban valaki lángoló roncsokat próbál eloltani, miközben mások egy törmelékkel borított utcán és egy súlyosan megrongálódott kórházi folyosón láthatók. Egy menekülttáborban egy férfi arról beszélt, hogy öt ember holttestét húzta ki a romok közül, miután szerinte orosz légicsapás érte őket. „Isten fogadja őket mártírként” – mondta az AP hírügynökség riportjában.
Oroszország 2015-ben avatkozott be a szíriai belháborúba, légi hadjárata kulcsszerepet játszott abban, hogy az Aszad-rezsim végül hatalmon tudott maradni. Ez volt évtizedek óta Oroszország első katonai intervenciója az egykori Szovjetunió területén kívül. A Kreml szövetségese támogatásával erősíteni tudta befolyását a Közel-Keleten és azon túl is. Ez pofonként érte a szíriai elnök távozásában érdekelt nyugati országokat is.
A szíriai civilek hatalmas árat fizettek Vlagyimir Putyin orosz elnök sikereiért: gyakran érte légitámadás őket is, annak ellenére, hogy Moszkva azt állítja: kizárólag terroristákat vett célba. Friss becslések szerint a harcok háromszáz-hatszázezer civil áldozatot követeltek a polgárháború 2011-es kezdete óta.
Most ismét ilyen helyzet alakult ki, miután a szíriai kormány Oroszországgal együtt próbálja megfékezni az Egyesült Államok által terrorszervezetnek nyilvánított, Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű lázadócsoport váratlan offenzíváját.
A HTS és a vele együttműködő milíciák a napokban elfoglalták az ország második legnagyobb városának számító Aleppó nagy részét. A jelenlegi a legnagyszabásúbb katonai művelet Szíriában az orosz és török közvetítéssel 2020-ban létrejött tűzszünet óta, amely viszonylagos nyugalmat eredményezett.
„Oroszország a múltban igen nagy mértékű civil károkat okozott Szíriában. Nincs okunk azt hinni, hogy ezúttal másképp lesz” – mondta Jenny Mathers, az Aberystwyth Egyetem professzora. Ezt látszanak alátámasztani az északnyugat-szíriai lázadók fellegvárának számító Idlíbből és máshonnan származó képek és beszámolók.
Az orosz légicsapások december 2-án súlyos károkat okoztak egy négy kórházból álló komplexumban – közölte a Fehér Sisakosok nevű mentőszervezet.
A felvételeken égő járművek, füstfelhő, kívül és belül megrongálódott épületek, porral és törmelékkel borított utcák láthatók.
„A légicsapások többsége látszólag olyan eszközökre irányult, amelyek kulcsfontosságúnak tekinthetők Oroszország operatív céljai szempontjából – hangsúlyozta Nicole Grajewski, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért munkatársa a Szabad Európának. – Oroszország ugyanakkor soha nem mutatott különös aggodalmat a civil áldozatok miatt, különösen a lázadók által ellenőrzött területeken” – tette hozzá. Kitért arra is, hogy ennek oka részben az orosz légierő hiányosságaiban keresendő, ám Moszkva előzőleg „kelet-gútai és aleppói ostromtaktikájával is megmutatta, hogy nem törődik a civil életekkel – nem beszélve Ukrajnáról”.
„Ad hoc válasz”
Az ukrajnai invázió 2022. februári megindítása óta az orosz hadsereg gyakran támad lakóépületeket és egyéb polgári célpontokat, például szupermarketeket és vasútállomásokat. A kritikus infrastruktúrát is nagy erőkkel bombázzák, aminek nyomán az energiahálózat is súlyos károkat szenvedett. Naponta halnak meg civilek a rakéta- és dróncsapásokban.
Mark Galeotti elemző kijelentette, hogy Oroszország többnyire „nem szándékosan vesz célba civileket, viszont nem is kerüli őket: ha egy operatív szempontból szükségesnek ítélt csapás útjába kerülnek, hát legyen.(…) Emellett időnként szándékosan is célba veszik a polgári infrastruktúrát, például a kórházakat, az erőműveket és a vízműveket, hogy elűzzék az embereket azokról a területekről, amelyeket el akarnak népteleníteni – fűzte hozzá. Kiemelte, hogy a taktikát és a célokat tekintve a jelenlegi szíriai orosz bombázások nagyban különböznek az Ukrajna elleni légi hadjárattól. – Szíriában ez egy krízisre adott ad hoc vészhelyzeti válasz, míg Ukrajnában a kritikus nemzeti infrastruktúra leépítésére irányuló szándékos stratégia. (…) De az biztos, hogy egy közös doktrínát tükröznek, egy olyan hadviselési módot, amelyik elkerülhetetlennek és néha szükségesnek tekinti a civil áldozatokat” – összegzett.