Az erőszakba torkolló hazai tüntetések és az éles nyugati bírálatok hatására a georgiai kormánypárt csütörtökön visszavonta a külföldi ügynökökről szóló, orosz mintára született törvénytervezetet.
„Gondoskodnunk kell a békéről, a nyugalomról, a gazdasági fejlődésről, illetve Georgia előrelépéséről az európai integráció útján (…) Mindezeket figyelembe véve a társadalom minden tagja előtt felelős kormányzó hatóságként úgy döntöttünk, hogy egyértelműen visszavonjuk az általunk támogatott törvényjavaslatot” – írta közleményében a kormányzó Georgiai Álom párt.
Kiemelték, hogy a vitatott törvényt egyesek „rossz fényben, félrevezető módon tüntették fel”, ezért a kormány társadalmi konzultációt fog indítani a jogszabály céljainak jobb megértése érdekében.
Ehhez kapcsolódóan: Georgiában könnygázt vetett be a rendőrség a külföldiügynök-törvény elleni tüntetésen
Az országban jelentős tiltakozások robbantak ki, miután a törvényhozók előzetes jóváhagyásukat adták a törvényhez, amely bírálói szerint a tekintélyelvűség irányába mozdítja el az országot, és sértheti az európai uniós csatlakozási törekvéseket. Ezrek vonultak utcára a volt szovjet tagköztársaságban, a rohamrendőrök vízágyúval és könnygázzal oszlatták a tömeget, a parlamentben pedig tömegverekedés volt.
Az előző napi tüntetéseken az emberek azt skandálták, hogy „Nemet az orosz törvényre!”, valamint a georgiai, az ukrán és az európai uniós himnuszt énekelték. Résztvevők tucatjait vették őrizetbe, és a hatóságok arról számoltak be, hogy legalább ötven rendőr megsebesült az összecsapásokban.
A kifogásolt törvénytervezet értelmében minden, több mint húsz százalékban külföldről finanszírozott szervezetnek külföldi ügynökként kellett volna nyilvántartásba vetetnie magát jelentős pénzbírság terhe mellett.
Bírálói szerint a jogszabály erősen emlékeztet egy 2012-es oroszországi törvényre, amelyet azóta is az ellenvélemények visszaszorítására használnak.
Salome Zourabichvili elnök leszögezte, hogy meg fogja vétózni a törvényt, ha az íróasztalára kerül, és kijelentette, hogy a tüntetők oldalán áll.
Ehhez kapcsolódóan: Nem lehetnénk csak barátok? Orosz elemzők a szomszédok Moszkvához való viszonyáról
A tervezetet a Nyugat, így az Egyesült Államok és az Európai Unió is élesen bírálta, visszavonását az EU georgiai képviselete azonnal üdvözölte a Twitteren.
Oroszországot sok georgiai ellenségnek tekinti, miután a kilencvenes években Moszkva támogatta az ottani szakadár régiók, Abházia és Dél-Oszétia szeparatistáit, majd 2008-ban rövid háború is zajlott a két ország között.