A testület alkotmányellenesnek minősítette az olimpiarendezésről szóló fővárosi helyi népszavazást hitelesítő kúriai végzést. Az indoklás szerint a Kúria az Alaptörvénnyel ellentétes módon értelmezte a népszavazási kérdés egyértelműségét, különös tekintettel az időszerűségére.
A Kúria előző hónapban bírálta felül a Fővárosi Választási Bizottság elutasító határozatát, és hitelesítette a több ellenzéki politikus által kezdeményezett fővárosi népszavazási kérdést a 2036-os budapesti olimpiai pályázatról: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?”
A kérelmezők szerint a javasolt kérdés teljes mértékben megfelel az egyértelműség követelményének, nyelvi szempontból is világosan megfogalmazott, egyszerű mondatszerkezetű, és közérthető szavakat tartalmaz, megválaszolása nem igényel további háttérismeretet vagy feltételezést a választók részéről.
A Kúria végzését – mások mellett – a Magyar Olimpiai Bizottság támadta meg alkotmányjogi panasszal.
„A Kúria túlterjeszkedett az egyértelműség törvényi fogalmán, amikor úgy ítélte meg, hogy a népszavazási kérdés megfelel mind a választópolgári, mind a jogalkotói egyértelműség követelményének. A Kúria döntése meghozatalakor nem volt figyelemmel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság új eljárásrendjére, ezért a kérdés azt a téves látszatot keltheti, hogy amennyiben egy érvényes és eredményes népszavazáson az igen szavazatok kerülnének többségbe, akkor Budapest pályázhat a 2036-os olimpiai játékokra – írta közleményében az Alkotmánybíróság. – Az Alkotmánybíróság megítélése szerint a Kúria nem volt figyelemmel a népszavazási kérdés időszerűségére sem. A helyi népszavazás egy évig köti a jogalkotót, ugyanakkor a NOB eljárásrendje alapján az egyéves kötőerőn belül, az ún. tájékozódási folyamatban a főváros nem tud jelentkezni a 2036. évi olimpiára, a célzott tárgyalás megkezdéséről való döntés pedig a NOB kezében van” – húzták alá.
Ehhez kapcsolódóan: Engedélyezte a Kúria a fővárosi népszavazást a 2036-os olimpiáról
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő szomorúságát fejezte ki a döntés miatt. Arról írt a Facebookon, hogy az Alkotmánybíróság ítélete aligha meglepő, miután Orbán Viktor a parlamentben már tényként közölte, hogy az olimpiarendezés ügyében a Fővárosi Közgyűlés fog dönteni, vagyis nem lesz népszavazás. „Ha megkérdeznék a népet, még véletlenül úgy döntene, hogy működő közlekedést, egészségügyet és oktatást szeretne inkább, nem szeretne néhány ezer milliárdot elkölteni a miniszterelnök úr hobbijára. (…) Az Alkotmánybíróságnak nevezett bohóctársulat úgy döntött, hogy a kérdésünk »megtévesztő« és »értelmezhetetlen«, szegény választópolgárok nem tudnának felelősséggel dönteni. Pedig nincs ennél egyértelműbb kérdés: akarunk-e olimpiát, vagy sem? (…) Mivel nekünk nem engedte a hatalom, hogy népszavazást kezdeményezzünk, most a fővárosi képviselőkhöz fordulunk: januárban terjesszék ők a közgyűlés elé a javaslatot, legyen népszavazás az olimpiáról!” – tette hozzá.