Az Egyesült Államok büntetőintézkedéseket léptetett életbe a Gazprombank, Oroszország harmadik legnagyobb hitelezője és több tucat más pénzintézet ellen. Biden elnök igyekszik tovább csökkenteni a Kreml képességét az ukrajnai háború finanszírozására, mielőtt két hónapon belül elhagyja hivatalát.
Az orosz energiaexport elősegítésében fontos szerepet játszó Gazprombank volt az egyetlen olyan nagy orosz hitelező, amelyet Washington még nem sújtott szankciókkal. Brüsszellel együtt kitért a bank szankcionálása elől, hogy elkerülje a fennakadásokat az energiaexportban.
A Gazprombank mellett az Egyesült Államok szankciókat jelentett be több mint ötven másik, nemzetközi tevékenységet folytató orosz bankra, több mint negyven orosz értékpapír-forgalmazóra és tizenöt orosz pénzügyi tisztviselőre.
Az Egyesült Államok egyúttal arra intette a pénzintézeteket, hogy ne csatlakozzanak a SWIFT nemzetközi bankközi üzenetküldő rendszer orosz verziójához. Oroszország igyekszik nemzetközi bankokat bevonni üzenetküldő platformjába, hogy megkerülje az Egyesült Államok pénzügyi szankcióit.
„A mai lépéssel az Egyesült Államok megerősíti kötelezettségvállalását Oroszország azon képességének megnyirbálására, hogy a nemzetközi pénzügyi rendszer felhasználásával folytassa háborúját Ukrajna ellen, és megzavarja Oroszország azon próbálkozásait, hogy határokon átnyúlva fizessen kettős felhasználású termékekért és katonai felszerelésekért” – közölte Matthew Miller, a külügyminisztérium szóvivője november 21-i nyilatkozatában.
Ukrajna támogatói már hónapok óta próbálták rábírni a Biden-kormányzatot, hogy szigorítsa az orosz bankszektor elleni szankciókat, mondván: a Kreml módot talál a már meglévő szankciók megkerülésére, hogy fizetni tudjon a technológiai importért és más kettős felhasználású termékekért.
Az energiafizetések megkönnyítése mellett a Gazprombank a haditermékek beszerzésének csatornájaként is működött. A Kreml a bankot használja az orosz katonák bérének kifizetésére és a háborúban elesettek családjának kompenzálására is.
„Hálás vagyok @POTUS-nak és adminisztrációjának az Oroszország gazdaságát és háborús pénzesládáját célba vevő mai pénzügyi és banki szankciócsomagért” – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-en.
Eddie Fishman, a külügyminisztérium egykori tisztviselője és szankciós szakértője erős lépésnek nevezte a bejelentést a szövetségi költségvetés bevételeinek mintegy felét termelő orosz energiaszektort övező kiskapuk bezárása felé.
Biden január 20-án távozik hivatalából, hogy átadja helyét Donald Trump megválasztott elnöknek, aki azt ígérte, hogy véget vet az ukrajnai háborúnak Zelenszkij és Putyin tárgyalóasztalhoz ültetésével, amit a szakértők szerint nehezebb lesz megtenni, mint mondani.
A pénzügyi szankciókról az orosz gazdaság számára kritikus időszakban született döntés, Putyin rekordköltései a háborús erőfeszítések elősegítésére ugyanis felpörgetik az inflációt és a kamatlábakat. Az Orosz Központi Bank múlt hónapban 21 százalékra, az elmúlt évtizedek legmagasabb szintjére emelte az alapkamatot, és tovább növelheti, miközben a háborúnak nem látszik a vége.