A kínai gyártók a közelmúltban korlátozni kezdték az ukrán hadsereg védekezéséhez kulcsfontosságú drónalkatrészek kivitelét az Egyesült Államokba és Európába.
A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek közepette célkeresztbe került a drónok szállítása is. Amerikai médiajelentések szerint a kínai gyártók korlátozzák a pilóta nélküli repülőgépekhez szükséges alkatrészek értékesítését az ezeket Ukrajnába szállító amerikai és európai vállalatok számára. Ez negatív hatással lehet az ukrán haderő háborús erőfeszítéseire is, mivel a drónoknak kulcsfontosságú szerepük van a fronton. Kijev felderítésre, robbanóanyagok célba juttatására és az orosz támadások elleni védekezésre is használja az olcsó, ám hatékony drónokból álló arzenálját.
Peking lépése válasznak tekinthető Washington decemberi döntésére, amely korlátozta egyes memóriacsipek és más elektronikai alkatrészek exportját. Erre válaszul a kínai kormányzat megtiltotta a kettős felhasználású termékek szállítását az amerikai hadseregnek, illetve több, csúcstechnológiájú eszközök és katonai berendezések gyártásához szükséges nyersanyag kivitelét.
A drónalkatrészek importjának nehezítése új elem a fokozódó kereskedelmi feszültség szempontjából. Szakértők szerint a kínai lépés üzenet Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek is, hogy Peking képes fájdalmas ellenintézkedéseket hozni az esetleges újabb szankciókkal szemben. „Ez részben válasz a vámokra, meg egyfajta büntetés az amerikai exportellenőrzési intézkedésekért – húzta alá Joseph Webster, az Atlanti Tanács vezető munkatársa. – A dróntechnológia korlátozása harctéri következményekkel járhat Ukrajna számára, és fontos lehet az esetleges tűzszüneti tárgyalások előtt” – tette hozzá.
A megfizethető, kereskedelmi forgalomban is kapható drónok fontos részévé váltak a háborúnak, mind a két fél erősen támaszkodik rájuk. Ugyan az Egyesült Államok továbbra is előnyben van a nagyobb katonai drónok terén, az olcsóbb és kisebb, kettős felhasználású drónok és alkatrészeik piacát Kína uralja.
Több független felmérés szerint Kínáé a drónpiac kilencven százaléka az Egyesült Államokban, globálisan nyolcvan százalék az arány, emiatt több szakértő figyelmeztetett a függőség erősödésének veszélyeire; az amerikai kormány is célként tűzte ki az ellátási láncok átalakítását. Ez különösen annak fényében időszerű, hogy a Trump-kormányzat alatt várhatóan eszkalálódni fog a kereskedelmi konfliktus Kínával. „Ezek az új intézkedések csak aláhúzzák annak fontosságát, hogy más országokkal együtt megerősítsük fellépésünket a kockázatmentesítés és a kritikus ellátási láncok diverzifikálása érdekében” – jelentette ki a washingtoni külügyi tárca szóvivője.
Az illetékes kínai minisztériumok nem reagáltak a Szabad Európa megkeresésére.
A kereskedelmi háború találkozik a drónháborúval
Kína 2019-ben összeállította az úgynevezett megbízhatatlan szervezetek listáját, hogy megbüntesse a nemzeti érdekeit aláásó, a kínai cégekre vonatkozó amerikai korlátozásokat betartó vállalatokat. A törvény lehetővé teszi Peking számára, hogy elzárja a hozzáférést bizonyos kritikus anyagokhoz és alkatrészekhez, így például az okostelefonoktól kezdve az elektromos járművekig sok mindenhez szükséges ritkaföldfémekhez.
Ami a drónalkatrészek amerikai és európai szállítását illeti, a kínai gyártók csökkentették az értékesítés volumenét, sőt egyes esetekben teljesen le is állították a kivitelt.
Erre példa, hogy októberben Kína szankciókkal sújtotta az amerikai Skydio dróngyártót, miután a cég elnyert egy tajvani kormányzati szerződést. A vállalatot épp a kínai ellátási láncoktól való függetlenedés zászlóshajójaként, a távol-keleti országban gyártott eszközök amerikai alternatívájaként hirdették. Bár az amerikai cég évekig építette Kínán kívüli ellátási láncát termékeihez, egy létfontosságú alkatrész, az akkumulátorok tekintetében továbbra is függ az országtól.
A kínai akkumulátorok exportjának korlátozása miatt a Skydiónak más forrást kellett keresnie, ez pedig megakasztotta a szállításokat, egyebek mellett az amerikai, azon keresztül az ukrán hadsereg részére.
Új ellátási láncok keresése
Ukrajna számára nehézkesnek bizonyult a függőség csökkentése a kínai ellátási láncoktól a harci drónok beszerzése terén, mivel számos hazai gyártó még mindig kínai alkatrészekre támaszkodik az olcsó és hatékony fegyverek előállításában.
Kína júliusban bejelentette a katonai célú drónok exportjának tilalmát, és azt állította, hogy nem szállít fegyvereket sem Oroszországnak, sem Ukrajnának.
A kettős felhasználású kínai termékek folyamatos áramlása Oroszországba ugyanakkor nagyban segíti a Kreml háborús erőfeszítéseit. Peking új korlátozásai megnehezítették Ukrajnának a drónok és alkatrészeik beszerzését.
Tajvan, amelyet Kína saját területének tekint, igyekszik erősíteni saját drónellátási láncát, tekintettel egyre növekvő jelentőségükre a modern hadviselésben, és az esetleges konfliktusra Kínával. A de facto független szigetország európai államokkal is kapcsolatot alakított ki e technológiák terén. A tajvani külügyminiszter novemberben Lettországban, Litvániában és Lengyelországban tárgyalt a témáról, mindhárom országgal egyetértési nyilatkozatot írt alá a drónfejlesztés előmozdításáról.
„Ezek a kínai kereskedelmi korlátozások új beszállítói láncok kialakításához vezethetnek, de számítsunk arra, hogy Kína ezek kiépítését is korlátozni akarja majd” – mondta Webster.