Az Egyesült Államok új nagykövete, Julie Fisher a tekintélyelvű vezető, Aljakszandr Lukasenka és Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalásait megelőzően találkozott az ország száműzött ellenzéki vezetőjével, Szvjatlana Cihanouszkajával.
A találkozó szerdán volt Vilniusban, a szomszédos Litvánia fővárosában, ahova a korábbi elnökjelölt Cihanouszkaja költözött a belarusz hatóságok nyomására ‒ röviddel azután, hogy Lukasenka magát hirdette ki győztesnek a tavaly augusztusi, széles körben vitatott elnökválasztás után.
Fisher Putyin és Lukasenka moszkvai találkozójának előestéjén találkozott Cihanouszkajával. A két elnök a várakozások szerint az országaik közötti kapcsolatok további elmélyítését vitatja meg.
Még nem foglalta el a posztját
„A mai lépés világos üzenet arról, hogy az Egyesült Államok a belarusz néppel van” ‒ mondta Fisher, akit decemberben neveztek ki az USA első követévé Belaruszba 2008 óta, de még nem mutatta be a megbízólevelét Minszkben.
„Az Egyesült Államok belaruszi nagyköveteként ennek a támogatásnak a megtestesítése az elsődleges számomra.”
Ugyanakkor Ned Price külügyi szóvivő arról beszélt a találkozó után, hogy Fisher a jelenlegi körülmények között nem fogja elfoglalni a posztját Minszkben.
„Ha képesek leszünk újra nagykövetet küldeni Minszkbe, az erős jelzés lesz. De amíg folytatódik az, amit Belaruszban láttunk: az emberi jogok megsértése, az elnyomás, addig nem térhetünk vissza a normális ügymenethez” – közölte Price.
Függetlennek és szabadnak látná
Fisher azt mondta Cihanouszkajával tartott találkozóján: „Fontos, hogy a nemzetközi közösség felemelje a hangját, és nyíltan beszéljen arról, ami történik, szorosabb figyelemmel kísérje a fejleményeket, és követelje az összes politikai fogoly szabadon engedését Belaruszban.”
Cihanouszkaja arról beszélt, hogy Belarusznak meg kellene őriznie függetlenségét és szuverenitását. „Függetlennek, szabadnak akarom látni Belaruszt, baráti és kölcsönösen előnyös viszonyt ápolva minden országgal. Elsőként és leginkább a szomszédainkkal, de másokkal is” ‒ mondta.
Az augusztusi választások óta, amikor is Cihanouszkaja közölte, hogy ő győzött, Belarusz soha nem látott tüntetések és politikai nyugtalanság helyszíne volt. Ellenzéki csoportok azt állították, hogy Lukasenka, aki vaskézzel vezeti 1994 óta az országot, ellopta a választást.
Washington újabb büntetőintézkedései
A belarusz biztonsági erők több mint 34 000 embert tartóztattak le a tüntetőkkel szembeni szigorú fellépés során. A tüntetők bántalmazással és más jogsértésekkel vádolják őket.
A Nyugat visszautasította Lukasenka győzelmének elismerését, és Oroszországon kívül csak néhány ország tartja őt hivatalosan Belarusz elnökének.
A legismertebb ellenzéki vezetők, köztük Cihanouszkaja, elhagyták az országot.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókat léptetett életbe a Lukasenka-rezsimhez köthető magánszemélyekkel és társaságokkal szemben.
A héten Washington megújította a büntetőintézkedéseket kilenc állami társasággal szemben. A lépéstől azt várják, hogy bénító ütést visz be az amúgy is hanyatló belarusz gazdaságnak.