Letartóztatták Gülşent, a török popsztárt gyűlöletkeltés vádjával egy vicc miatt, amelyet a törökországi vallási iskolákról mondott – jelentette az ország állami hírügynöksége.
A 46 éves énekesnőt és dalszerzőt, Gülşen Çolakoğlut isztambuli otthonából vitték el kihallgatásra csütörtökön, és késő este hivatalosan is letartóztatták, majd a tárgyalásáig börtönbe került.
A letartóztatás felháborodást váltott ki a közösségi médiában. A kormány kritikusai szerint Recep Tayyip Erdoğan elnök lépése azért történt, hogy megszilárdítsa vallási és konzervatív támogatói bázisát a tíz hónap múlva esedékes választások előtt.
A vádak alapját egy áprilisi isztambuli koncerten elhangzott vicc adta, amikor Gülşen azzal poénkodott, hogy egyik zenészének perverziója onnan ered, hogy vallásos iskolába járt. A közösségi médiában nemrég kezdett el terjedni egy videó, amelyen Gülşen ezt mondja, és amelyben a letartóztatását követelték ezért.
Gülşen – aki már korábban is az iszlám csoportok célkeresztjébe került színpadi öltözéke miatt – bocsánatot kért azoktól, akiket megsértett, és hozzátette, hogy kiragadott megjegyzését azok terjesztik, akik az ország megosztottságát akarják elmélyíteni.
Kihallgatásán Gülşen visszautasította azokat a vádakat, hogy gyűlöletet szított volna, és azt mondta a bíróságon, hogy végtelenül tiszteli hazája értékeit és érzékenységét – jelentette az állami Anadolu ügynökség.
Elutasították azt a kérést, hogy a tárgyalás végéig szabadlábra helyezzék.
Kemal Kılıçdaroğlu, Törökország fő ellenzéki pártjának vezetője felszólította a török bírákat és ügyészeket, hogy engedjék szabadon Gülşent.
„Ne árulják el a törvényt és az igazságot, engedjék szabadon a művészt most!” – írta Twitteren.
Úgy tűnik, Erdoğan kormánypártjának szóvivője, Ömer Çelik megvédte az énekesnő letartóztatásáról szóló döntést, mondván, hogy „a gyűlöletkeltés nem művészet”.
„A társadalom egy részét a perverzió vádjával illetni és megpróbálni polarizálni Törökországot, az gyűlölet-bűncselekmény és az emberiség szégyene” – írta Çelik Twitteren.
Erdoğan és iszlamista kormánypártjának számos tagja vallási iskolában végzett, amelyeket eredetileg imámok képzésére hoztak létre. A vallási iskolák száma megnőtt Erdoğan uralma alatt, aki azt ígérte, hogy istenfélő nemzedéket nevel.