A diáklány a tavaly október 23-i tüntetésen mondott beszédével vált ismertté. Akkor még a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium tanulója volt, de onnan eljött, mert azt mondja, hogy pszichológiai hadviselést folytattak ellene, megalázták a felszólalása után. Ezért pert indít volt iskolája ellen a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezettel közösen.
A diáklány, aki a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban (AKG) folytatja tanulmányait, azt mondta a Telexnek, hogy számára a per nem személyes háború, de elfogadhatatlan dolgok történtek vele volt iskolájában. Úgy érzi, hogy pszichológiai hadviselést folytattak ellene, ellehetetlenítették, ahelyett, hogy inkább végiggondolták volna, jó-e, amit csinálnak, és a diákok érdekeit helyezik-e előtérbe. Megítélése szerint az ő eltávolítása az iskolából egyfajta fájdalomcsillapító az ellen, hogy szembenézzenek a valósággal.
Zeller Judit, a TASZ jogásza elmondta, hogy az iskola ellen indítanak pert a diák személyiségi jogainak megsértése miatt, úgy, hogy az eljárásba esetleg a fenntartót is be lehessen vonni. Mint fogalmazott, próbálnak rámutatni arra is, hogy egy iskola nagyon sokszor egy fenntartótól függ.
Zeller Judit elmondta, hogy most írják a keresetet, próbálnak úgy időzíteni, hogy ne kavarjanak be az érettségi időszakába, ha Lili diáktársainak tanúskodniuk kellene. A jogász szerint hónapokig tarthat majd a per, amely precedens lehet a többi intézménynek is. Mint mondta, valamit kezdenie kell az iskolának azzal, hogy egy diák aktív, van politikai véleménye, erre nem reagálhat úgy, hogy retorziókat alkalmaz vele szemben. A véleményszabadság, a politikai vélemény kifejtése is alapjog, és azt nem korlátozhatja egy iskola.