Fegyvernyugvás lépett életbe Izrael és az iráni támogatású Hezbollah fegyveres szervezet között Dél-Libanonban csaknem tizennégy hónapnyi, változó intenzitású harc után.
A tűzszünet hajnali 4 órakor kezdődött, és noha az izraeli hadsereg arra kérte a libanoni civileket, hogy még ne térjenek vissza elhagyott otthonukba és ne közelítsék meg a katonai állásokat, több autókonvoj azonnal megindult a déli országrész felé.
Az sem vette elejét ennek, hogy az izraeli fegyveres erőket a tervek szerint a térségben felváltó libanoni haderő is figyelmeztetést adott ki.
Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök biztonsági kabinetje kedden elsöprő többséggel jóváhagyta a harcok másnapi beszüntetéséről szóló megegyezést, ami fontos lépés lehet a több nyugati állam által is terrorcsoportnak minősített Hezbollahhal kötendő béke felé.
A megállapodás értelmében az izraeli hadsereg a következő hatvan nap során fokozatosan kivonul Dél-Libanonból, ahol a libanoni haderő ötezer katonát fog állomásoztatni a Litáni folyótól délre fekvő térségben. Harminchárom helyen állásai lesznek az izraeli határnál, hogy megakadályozzák az Iránból támogatott Hezbollah ismételt térnyerését. A Hezbollahnak a Litáni vonalától északra kell távoznia, és katonai infrastruktúráját is fel kell számolnia az izraeli határ közelében. Az Egyesült Államok a tűzszüneti egyezmény mellékletében garanciát vállalt arra, hogy Izraelnek jogában áll válaszolni a fegyvernyugvás minden megértésére.
Netanjáhú védelmébe vette a tűzszünetet a kritikusaival szemben, és kemény válaszcsapások helyezett kilátásba arra az esetre, ha a milícia megsértené a feltételeit. Televíziós beszédében nem árulta el, hogy meddig tart a fegyvernyugvás, annyit mondott: „Ez attól függ, mi történik Libanonban. (…) Amennyiben a Hezbollah megsérti a megállapodást, és újra megpróbál fegyverkezni, lecsapunk. Ha megpróbálják felújítani a terrortevékenységet a határ közelében, lecsapunk. Ha rakétát lőnek ki, alagutat ásnak vagy rakétákat szállító teherautót indítanak, lecsapunk” – fogalmazott.
A hatályba lépés előtt Izrael az eddigi egyik legkeményebb légicsapás-sorozatot hajtotta végre Bejrútban és a környékén, rekordszámú figyelmeztetést adva ki a polgári lakosság részére. A Hezbollah drónokkal lőtte a zsidó államot.
Nadzsib Mikati libanoni miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a megállapodás rendkívül fontos lépés a nyugalom és stabilitás megteremtése felé hazájában. A libanoni egészségügyi minisztérium szerint a háborúban tavaly október óta legkevesebb 3799 ember halt meg az országban. Izrael ezen a fronton legalább 82 katonát és 47 civilt veszített.
A fejleményt Joe Biden amerikai elnök is rögtön üdvözölte, szerinte ez új kezdet lehet Libanon számára, és azt is mutatja, hogy lehetséges a béke. Ugyanakkor leszögezte, hogy „Izrael fenntartja az önvédelem jogát”.
A tűzszünet jelentős lépés a közel-keleti eszkaláció veszélyének csillapítása felé, de nem vonatkozik közvetlenül a Gázai övezetre és az azt uraló Hamász terrorszervezetre. Utóbbi ugyanakkor aláhúzta, hogy továbbra is készen állnak a harcok beszüntetésére, amennyiben Izrael eleget tesz a feltételeiknek.
Az izraeli kormányfő előző nap rámutatott, hogy a libanoni tűzszünet nyomán most a Hamászra tudnak majd összpontosítani, illetve a fegyveresek által tavaly elrabolt túszok hazajuttatására. „A Hamász a háború második napjától kezdve arra számít, hogy a Hezbollah mellette harcol. Mivel a Hezbollah kikerült a képből, a Hamász magára maradt. (…) Fokozni fogjuk a nyomást a Hamászon, ami segíteni fogja szent küldetésünket is túszaink szabadon bocsátásában” – tette hozzá.
A Hezbollah a mintegy ezerkétszáz emberéletet követelő, tavaly októberi izraeli terrortámadás nyomán megindított gázai háború kezdete óta lövi a zsidó államot. A rakétázások következtében Izraelben több tízezer civilnek kellett elhagynia a lakóhelyét. Később Izrael szárazföldi offenzívát indított a fegyveresek kisöprése érdekében, ennek során több ezren haltak meg.
A Hezbollah egyszerre fegyveres szervezet és politikai párt, Dél-Libanon nagy részét uralja. Az Egyesült Államok terrorcsoportként tartja számon, az EU azonban csak a fegyveres szárnyát vette feketelistára.
Ehhez kapcsolódóan: Mi a Hezbollah, az Izrael ellen harcoló, iráni támogatású csoport?
A síita szervezet a libanoni polgárháború káoszában és Izrael 1982-es inváziójára válaszul alakult meg, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda bábáskodott a születésénél. A síita többségű Irán fő célja az volt, hogy egyetlen szervezet alatt egyesítse Libanon síita politikai csoportjait és milíciáit. A Hezbollah az utóbbi hónapok során jelentős veszteségeket szenvedett: Izrael likvidálta számos magas rangú parancsnokát, megsemmisítette katonai arzenáljának egy részét, és a belső kommunikációját is sikerrel megzavarta. Bár a szervezet meggyengült, a szakértők szerint még nem szabad leírni.