A munkaügyi bíróság elismerte, hogy a tanárok véleményt nyilvánítottak, de a bíró megítélése szerint arányos szankció volt a kirúgásuk a munkabeszüntetések miatt – mondta a karinthys tanárokat képviselő ügyvéd, miután pénteken első fokon elvesztették a tankerülettel szemben indított munkaügyi pert.
Polgári engedetlenség miatt összesen nyolc fővárosi gimnáziumi tanárt mentettek fel állásából 2022 novemberének végén. Hatot a Karinthyból, egyet-egyet a Vörösmartyból és az Eötvösből. Minden kirúgott tanár pert indított, mert úgy vélték, megtorlásból bocsátották el őket, miután kiálltak magukért a munkáltatóval szemben. A Fővárosi Törvényszéken indult a munkaügyi per, amelyben most született elsőfokú ítélet.
A bíró a rövid szóbeli indoklásban elismerte, hogy véleménynyilvánítás történt, a tanárok a polgári engedetlenséggel a véleménynyilvánításhoz való jogukkal éltek, de ezzel együtt vagy ennek ellenére szerinte megfelelő és arányos szankció volt az azonnali felmentés a munkabeszüntetések miatt – mondta a Szabad Európának Sziklai Tamás, a hat tanár védője, az Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület (ÜDE) elnökségi tagja, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) külsős jogásza.
Korábbi cikkünk a témában: „Szégyelljék magukat, amiért egy ilyen tanárt vettek el tőlünk” – tiltakoztak a kirúgott karinthys tanárok diákjai
„Ezzel nem értünk egyet, az írásbeli indoklás kézhezvétele után megvizsgáljuk a fellebbezés lehetőségét; ez nagyon nagy valószínűséggel meg fog történni” – mondta Sziklai Tamás.
Mint mondta, a tanárok sem örültek az elsőfokú ítéletnek, de nem érte váratlanul őket, benne volt a paliban, és „mindannyian eltökéltek abban, hogy menjünk tovább”.
A per a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódhat a nyári ítélkezési szünet után.