A „dollárbaloldalnak ad pénzt” az EU, Magyarországnak nem Orbán Viktor miniszterelnök szerint. Videóban magyaráztuk el, pontosan honnan és mennyi pénz nem jöhet. A kormány kommunikációja szerint ettől függ a pedagógusbérek emelése is, akik közben beszédes képeket posztolnak arról, mi a baj az iskolákban. Végül ha jön is pénz az EU-ból, milyen csodák megvalósítására költjük? E heti kvízünkből ezt tudhatja meg. A hét videóiból, podcastjaiból és képgalériáiból válogattunk.
Röpködnek az ezer milliárd forintok, amikor a magyar kormány és az uniós vezetés közötti vita tétjéről cikkeznek a lapok. A bizonytalanság a forint árfolyamára is hatással van, a pénzek érkezése pedig a gazdaság állapotára. Videónkban elmagyaráztuk, honnan és mennyi pénz nem jöhet :
Közösségi oldalainkon is beszámoltunk róla, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerint Magyarország teljesítette az Európai Bizottság felé tett 17 vállalását, és nyilvánvalóan politikai okai vannak annak, hogy most nem adják oda a pénzt:
Szintén a miniszterelnök szerint a magas energiaárak, az energiaimport drágulása miatt évente négyezer milliárd forintot veszít a költségvetés, ha ez nem volna, lehetne bért emelni. Közben újabb erőre kapott a pedagógusok polgári engedetlensége, miután többüket kirúgták éppen az engedetlenségben való részvételük miatt. Az iskolák sorra osztják meg a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének közösségi oldalán a tanári karok életkor szerinti megoszlását, felhívva a figyelmet arra, hogy egyáltalán nem túlzó a kérdés, ki fog holnap tanítani.
Na de milyen csodás célokra költjük az EU-s forrásokat, amikor éppen kapunk? Ezt tudja meg, ha kitölti e heti kvízünket:
Szintén az egyre magasabb energiaárak miatt az állatvédők is kongatják a vészharangot, mert egyre több kutyát visznek vissza a menhelyekre, és egyre kevesebbet fogadnak örökbe, miközben a mentésre már alig futja az állatvédőknek, akikre sem a rezsicsökkentés, sem az üzemanyag-ársapka nem vonatkozik. Az adakozók száma eközben zuhan. Kelet-Magyarországon tragikus a helyzet, de a fővárosi régióban sem jobbak a kilátások – mondták az állatvédők
Új podcastsorozatunk, a Nirvánia után legújabb részében Németh Vladimirt, Vovát, a legendás klub, a Tilos az Á vezetőjét kérdezte Kerényi György kollégánk többek között arról, hogy mit lát a mai magyarországi könnyűzenei kultúra lehetőségeinek, miért nem csinálta meg ő a Szigetet, és mit szól ahhoz, hogy a „libernyákoknak” most nem osztanak lapot.
Végül arról is beszámoltunk, hogy miközben egyre többek szerint újabb mozgósítást rendelhet el Vlagyimir Putyin orosz elnök, az orosz sorkatonák kétségbeesett családtagjai a közösségi médiában panaszkodnak szeretteik rossz körülményei miatt. Azt mondják, hogy a katonák nem kaptak megfelelő kiképzést, hiányoznak az alapvető katonai felszerelések, és maguknak kell élelmet és vizet szerezniük. A családtagok követelik, hogy Moszkva vonja vissza a frontról a nemrég mozgósított csapatokat.