Visszautasította a kémkedést, és politikailag motiváltnak nevezte az ellene folyó büntetőeljárást a Jobbik korábbi EP-képviselője. Szerinte egyértelmű, hogy volt pártját szeretnék általa támadni, erre példaként hozta fel, hogy ügyét az EP választások előtt robbantották ki, a Jobbikot pedig azóta is erodálják. Megkérdőjelezte az eljárás létjogosultságát is arra hivatkozva, hogy az okozott költségvetési kárt korábban már megtérítette.
Döntött a bíróság
A vád szerint a képviselő 2012-2014 között orosz hírszerzőknek adott át információkat azért, hogy bomlassza az Európai Unió intézményeit. Ezt a vádpontot nem találta bizonyítottnak a bíróság elsőfokú, nem jogerős ítéletében. Ezen kívül a képviselő több mint 21 ezer euró vagyoni hátrányt okozott az Európai Parlamentnek 2012-2013-ban fiktív gyakornoki állásokkal, emiatt a Budapest Környéki Törvényszék, ezért másfél év felfüggesztett szabadságvesztéssel és 600 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta.
Hat év
2014-ben, tíz nappal az Európai Parlamenti választások előtt a Magyar Nemzet robbantotta a hírt, hogy információik szerint kémkedés gyanúja miatt az Alkotmányvédelmi Hivatal április elején feljelentést tett, az ügyészség pedig kezdeményezte Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő mentelmi jogának a felfüggesztését. Kovács ekkor a Jobbik EP listájának harmadik helyén állt.
Polt Péter legfőbb ügyész 2014. májusában indítványozta a politikus mentelmi jogának felfüggesztését, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése pedig október 14-én döntött róla.
2015. decemberében az Európai Unió intézményei elleni kémkedés bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség Kovács Bélát.
2017. december 6-án az Európai Unió intézményei elleni kémkedéssel, valamint jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással, három rendbeli, folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásával vádolja Kovács Bélát a Központi Nyomozó Főügyészség- ezt közleményben tudatta az ügyészség. Kovács Béla még aznap kilépett a Jobbikból.
A KGBéla-ügyről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.