Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője javaslatban kérte Kövér László házelnököt, hogy vegye napirendre a Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálásáról szóló parlamenti szavazást, így február 26-án lezárulhat a másfél éve húzódó ügy. Pénteken érkezik a svéd miniszterelnök.
Kocsis Máté Facebook-oldalán közzétette a házelnöknek címzett levelet, amelyben arról ír, hogy a frakció a parlament tavaszi ülésszakának első ülésén, február 26-án döntene a kérdésben, és támogatni kívánják az indítványt.
Orbán Viktor szombati évértékelő beszédében azt mondta, hogy a NATO-bővítés ratifikálására a február 26-án kezdődő parlamenti ülésszakban kerülhet sor.
A magyar kormány és a Fidesz részéről ugyanakkor senki sem volt hajlandó találkozni az Egyesült Államok szenátorainak kétpárti küldöttségével, amely kifejezetten a NATO-bővítés miatt érkezett Budapestre a minap. Azt próbálták megtudni, mi az akadálya annak, hogy a magyar Országgyűlés még mindig nem szavazta meg a svéd csatlakozást.
A másfél éve húzódó ügyről a Szabad Európa több cikkben is beszámolt. Svédország és Finnország 2022 májusában adta be csatlakozási kérelmét a NATO-hoz – kevesebb mint két hónappal azután, hogy Oroszország háborút indított Ukrajna ellen. A többi NATO-tagállam rövid időn belül jóváhagyta a csatlakozási kérelmeket, a magyar parlamentnek azonban a kormány többszöri ígérete ellenére sem sikerült.
A kormány narratívája szerint a Fidesz frakciója nem volt egységes a kérdésben, sérelmezték, hogy svéd politikusok és az ottani közmédia kritizálta a magyar jogállamiság helyzetét.
Törökország január végén jóváhagyta a svéd NATO-csatlakozást, így Magyarország az utolsó akadálya a védelmi szövetség bővítésének.
Most már hivatalos, hogy Magyarországra látogat a svéd miniszterelnök a NATO-szavazás előtt. A miniszterelnök hivatalának közlése szerint Ulf Kristersson pénteken érkezik Budapestre. Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerint a találkozó témája Magyarország és Svédország védelmi és biztonságpolitikai együttműködése, valamint a magyar soros EU-elnökségre történő felkészülés lesz. A megbeszélések során az Európai Unió előtt álló stratégiai menetrendet is áttekintik.