Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A Menhely Alapítvány felméri a hajléktalanok helyzetét Budapesten


Hajléktalan férfi a Menhely Alapítvány 24 órában működő krízisautó-szolgálatának kisbuszában a fővárosban 2018. február 25-én
Hajléktalan férfi a Menhely Alapítvány 24 órában működő krízisautó-szolgálatának kisbuszában a fővárosban 2018. február 25-én

Október elején részletes felmérés készül a budapesti hajléktalanokról a Menhely Alapítvány szervezésében. Azt is vizsgálják, mit tudnak tenni ők és a segítők az élethelyzetük javításáért.

A Menhely Alapítvány részletes kérdőíves felmérést készít a budapesti hajléktalanok élethelyzetéről október 3–11. között – írja a Telex az MTI híre alapján. A hajléktalanságról kevés és rossz minőségű adat áll rendelkezésre Magyarországon, ami komolyan megnehezíti, hogy jól célzott programokkal tartósan kikerülhessenek az érintettek ebből a helyzetből. Azt lehet tudni, hogy hozzávetőleg tízezres nagyságrendben alhatnak emberek Magyarországon az utcán, és évente nagyjából ötvenezer fő veszi igénybe a hajléktalanellátás egyes formáit.

A magyar kormány 2018 őszétől lényegében büntetendővé tette a hajléktalanságot, amivel a bíróságok eltérő módszerekkel birkóztak meg. Noha Magyarországon nem alkotmányellenes a hajléktalanságot kriminalizálni, rendőrökkel üldöztetni és börtönbe záratni az utcán élőket, a hajléktalanokkal foglalkozó legnagyobb hazai civil szervezetek szerint nem szándékosan elkövetett bűn, hanem krízishelyzet. Ezért tévút büntetőjogi intézkedésekkel megpróbálni kezelni, mert ez a szociális intézményrendszer feladata.

A felmérésben az érintettek egészségi és demográfiai adatai mellett arra is a rákérdeznek majd, hogy a hajléktalanok hogyan látják a helyzetük megváltozásának lehetőségét, ezen belül mit tudnak ők és mit a szociális segítőik tenni a változás érdekében. A kérdőívek mellett önkéntesek közreműködésével regisztrálják a közterületeken éjszakázó embereket is.

A felmérést a Menhely Alapítvány, a Városkutatás Kft., a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI), a Fővárosi Önkormányzat és a budapesti hajléktalanellátó szervezetek közösen bonyolítják az EU finanszírozásával. Mindez egy nemzetközi kutatás része, amelyben tíz uniós ország tizenöt városa vesz részt.

A Menhely Alapítvány éves hajléktalanügyi felmérését egyébként februárban tették közzé. Ebben 45 településen összesen 4904 hajléktalan embertől gyűjtöttek be értékelhető válaszokat. Kutatásuk idén semmilyen támogatásban nem részesült a közleményük szerint.

A felmérés alapján a hajléktalanok többsége idős, tízből négy elmúlt hatvanéves. Arányuk növekszik, általában egyre több az idős és beteg, munkaképtelen hajléktalan Magyarországon. A válaszadók 2024 elején átlagosan havi 69 ezer forintból éltek. Hatvan százalékuknak – a válaszadó nők nyolcvan százalékának – volt gyereke.

Nagyon kevés fiatal hajléktalan van, csak minden tizedik volt fiatalabb, mint negyvenéves. A negyvenévesnél fiatalabbak fele állami gondozott volt, és nagykorúságával rögtön hajléktalan lett. A valaha volt állami gondozottból lett hajléktalanok között felülreprezentáltak a nyolc általánost végzettek és a romák.

  • 16x9 Image

    Szalai Bálint

    Szalai Bálint a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének újságírója. Nyolc évig dolgozott az akkor leglátogatottabb híroldalnak számító Indexnél. Egyéb elismerések mellett 2015-ben megkapta a Gőbölyös Soma-díjat. A 2018/19-es akadémiai évben az Arizona Állami Egyetem Fulbright-program Humphrey-ösztöndíjasa volt. 

XS
SM
MD
LG