Beiktatták a montenegrói szerb ortodox egyház új vezetőjét. Az új metropolita helikopterrel és rendőri kísérettel érkezett Cetinjébe, ahol tüntetők várták. A rendőrség könnygázt is bevetett a tömegoszlatáshoz.
Az etnikai feszültségekben szerepe van annak, hogy II. Joanikijét Montenegró egykori fővárosában, Cetinjében egy történelmi kolostorban iktatták be. A tüntetők szerint sértő a helyszínválasztás, mivel a város szimbolikus jelentőségű Montenegró évszázados, a függetlenségért és szuverenitásért folytatott küzdelme szempontjából.
A tüntetők összecsaptak a rendőrökkel, barikádokat emeltek az utakon kukából, gumiabroncsból és kövekből, hogy megakadályozzák az egyházi és állami vezetőket abban, hogy részt vegyenek a beiktatáson. A rohamrendőrök könnygázzal válaszoltak, és a levegőbe lőttek.
A cetinjei kórház jelentése szerint legalább hatvan ember megsérült az összecsapásokban, köztük harminc rendőr. Legalább tizenöt embert letartóztattak.
A tüntetők áttörtek egy rendőrségi blokádot a Cetinjébe vezető úton, kövekkel dobálták a rendőröket, és azt kiabálták: Ez itt Montenegró! Ez nem Szerbia! – jelentette a montenegrói állami televízió, az RTCG.
A függetlenségpárti montenegróiak régóta szeretnék, hogy az országnak legyen egy, a szerbtől független saját ortodox egyházuk. A szerbek szerint ez ellentétes a történelmi hagyományokkal, és a montenegrói ortodox egyház a szerbnek részét képezi, tehát nem önálló ortodox egyház.
Joanikije beiktatása szeptember 4-én kezdődött, amikor a szerb ortodox egyház vezetője, Porfirije pátriárka megérkezett Podgoricába, Montenegró fővárosába.
A szerb pátriárka részt vett Joanikije beiktatásán, akinek elődje, Amfilohije metropolita tavaly októberben, 82 évesen koronavírus-fertőzésben halt meg.
A szerb ortodox egyháznak kulcsszerepe volt a tavalyi tüntetésekben, amelyek a Nyugat-barát kormány bukásához vezettek. Montenegró új kormányában vannak rendíthetetlen szerb-, illetve oroszbarát pártok is.
Zdravko Krivokapić miniszterelnök és néhány – a szerb ortodox egyházhoz közel álló – minisztere támogatta, hogy Joanikije beiktatása Cetinjében történjen.
Montenegró előző vezetése Oroszországgal dacolva 2017-ben belépett a NATO-ba. Montenegró az Európai Uniónak is tagja szeretne lenni.