Hétfőtől harmadfokúra emelik az árvízvédelmi készültséget a fővárosban. Lezárják a rakpartokat, a Margit-szigetet, védekeznek a Római-parton is. A tetőzés a jövő hét második felében várható, nyolc métert meghaladó vízszinttel, és lassú lesz az apadás. Közép-Európában már emberéleteket követelt az árvíz.
A főpolgármester szeptember 16-án, hétfőn nulla órától minden budapesti szakaszon harmadfokúra emeli az árvízvédelmi készültséget. Szeptember 16-án, hétfő este 8 órától a pesti és a budai alsó rakpartot is lezárják. Karácsony Gergely videóbejelentésében arra kérte a rakpartokon parkoló autósokat, hogy a lezárás idejére vigyék el onnan a járműveiket, ellenkező esetben hétfőn a fővárosnak kell elszállítania.
A szakemberek arra számítanak, hogy a Duna kedden elönti a rakpartokat.
Lezárásokra kell számítani a Margit-szigeten és a Római-parton is, ezeket különösen veszélyezteti az árvíz. A Óbudán, Királyok útján egy négy kilométer hosszú agyaggátat kell felépíteni, ezért hétfőn lezárják. A Margit-szigetet homokzsákokkal védik, a munkát gépesített eljárással végzik, tehát egyelőre nincs szükség önkéntesek bevonására.
A főpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki szeretné közelebbről megnézni az árvizet, legyen nagyon óvatos, mert rendkívül erős a folyó sodrása. A tetőzés után lassú lesz az apadás, mert a Duna vizét tápláló területeken folyamatosan esik az eső.
Kritikus az árvízhelyzet számos közép-európai régióban
A heves esőzések és áradások miatt kritikus helyzet alakult ki számos ausztriai, csehországi és lengyelországi régióban és településen helyi médiajelentések alapján.
A Romániában legkevesebb négy ember meghalt és kettő eltűnt, Lengyelországban egy ember vízbe fulladt, Csehországban pedig négyen eltűntek. A hatalmas esőzések miatt kitelepítik a lakosságot Románia, Ausztria, Csehország és Lengyelország alacsonyan fekvő részeiről.
Romániában nyolc megye mintegy húsz települését érintette súlyosan az árvíz. Otthonok ezrei rongálódtak meg, és tízezreket evakuáltak. A helyi elöljárók szerint Galați megyében legkevesebb 24 település több mint húszezer lakosa szenvedett súlyos károkat.
Ausztriában 42 települést és kataszteri közösséget nyilvánítottak szombaton katasztrófa sújtotta területté, vasárnap már az alsó-ausztriai St. Pölten és Tulln kerület is felkerült a listára. Több településen polgári védelmi riasztást rendeltek el, sok helyen embereket kellett kimenteni az otthonukból. Amstetten és St. Valentin között szünetelt a vonatközlekedés. A következő órákban az előrejelzések szerint folytatódik a rendkívül heves esőzés, ami azt jelenti, hogy Ausztriában ezután is hatalmas áradások lesznek.
A magas vízállással és árvízzel járó viharok sok munkát adnak a csehországi mentőszolgálatoknak is, különösen a Lengyelországgal határos régióban, az ország keleti részén. Vasárnap Český Těšínben több ezer embert evakuálnak, mert átszakadhat az Odera egyik mellékfolyója, az Olsa gátja.
Kritikus a helyzet a Glatzer-havasok egyik gátjánál, Lengyelország és a Cseh Köztársaság határán, ahol a międzygórzei gát túlcsordult. Bár a vizet leeresztik, így is elérte a maximális szintet. Evakuálták az alacsonyan fekvő falvak lakóit.