Almatiban zavart keltettek az ENSZ békefenntartóinak kék sisakját viselő katonákról készült fotók. Az Egyesült Nemzetek most válaszlépéseket tesz, mivel az ilyen visszaélés – bizonyos esetekben – háborús bűntettnek minősül.
Az Associated Press által január 8-án közzétett képeken Kazahsztán legnagyobb városában, Almatiban több katona látható, akik az ENSZ békefenntartó erőinek összetéveszthetetlen, ENSZ-feliratú kék sisakját viselik. A Vlagyimir Tretyakov fotós által készített és Jake Hanrahan független újságíró által megosztott képek tovább fokozták a zűrzavart azzal kapcsolatban, pontosan mi is történik a forrongó közép-ázsiai országban.
Amióta Kazahsztán-szerte tüntetések törtek ki az egyik napról a másikra megdrágult LPG autógáz miatt, az internet kikapcsolása, a nem azonosított fegyveresek feltűnése és az ellentmondásos hivatalos bejelentések még zavarosabbá tették a helyzetet.
Az ENSZ békefenntartó missziójának szóvivője e-mailben megerősítette a Szabad Európának, hogy az AP által megosztott képeken látható fegyveresek nem az ENSZ békefenntartó missziójának tagjai, és azt mondta: „Továbbítottuk a kérdés miatti aggodalmunkat Kazahsztán állandó képviseletének.”
A szóvivő azt írta, hogy „az ENSZ-csapatokat és -rendőrséget adó országok csak akkor használhatják az ENSZ jelzéseit, amikor ENSZ-békefenntartóként, az ENSZ Biztonsági Tanácsa által megbízott ENSZ-békefenntartó műveletben való bevetésükkel összefüggésben látják el a rájuk bízott feladatokat”.
A kazah hadseregnek van egy, az ENSZ által elismert, angolul beszélő békefenntartókból álló, KAZBAT néven ismert egysége. Ők jogosultak a kék ENSZ-sisakot viselni, de csak díszszemléken vagy ENSZ békefenntartó missziók során.
A kazah védelmi minisztérium szóvivője január 10-én válaszolt Almatiban az ENSZ-sisakokkal kapcsolatos telefonos kérdésre.
A illetékes először az ENSZ-szel kapcsolatban álló KAZBAT zászlóalj tagjaiként azonosította a kék sisakos katonákat, majd azt mondta, hogy nem részei semmilyen ENSZ-missziónak, a feladatuk „stratégiai objektumok, repülőterek és kormányzati épületek őrzése”.
Azután azt mondta: „Láthatták talán, hogy a KAZBAT Líbiában járt. Ez a mi békefenntartó alakulatunk”, majd hozzátette: „rákereshetnek az indiai békefenntartó erőkre is. A KAZBAT egyik fele most Líbiában van, az indiai erőkkel, a másik fele pedig itt, Kazahsztánban.”
A kazah erők 2018-ban csatlakoztak egy indiai zászlóaljhoz egy libanoni békefenntartó misszióban, és a két ország békefenntartó erői szoros kapcsolatban állnak egymással.
Eric David, a Brüsszeli Szabadegyetem nemzetközi humanitárius joggal és békefenntartó műveletekkel foglalkozó szakértője szerint az almati képek alapján úgy tűnik, hogy „a hatóságok durva visszaélést tanúsítottak azzal, hogy ENSZ-sisakot adtak a katonákra”.
David a Szabad Európának elmondta, hogy ha a kék sisakok használatát kazah tisztviselők engedélyezték vagy parancsolták meg, azért „nemzetközi szinten felelősségre vonhatják Kazahsztánt nemzetközi jogot sértő cselekményért”.
Az Egyesült Nemzetek egyenruhájának bármely olyan jogosulatlan használata, amely halált vagy súlyos sérülést okoz, háborús bűncselekménynek minősül a nemzetközi konfliktusokban.
David szerint azonban a külföldi csapatok jelenléte ellenére a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága a jelenlegi kazahsztáni erőszakot szinte biztosan belső, nem pedig nemzetközi konfliktusnak fogja minősíteni. David ezért úgy véli, hogy a kék sisakok kazahsztáni használata „törvénytelen, de nem háborús bűncselekmény”.
A nemzetközi jogi szakértő azt mondja, hogy halvány fogalma sincs arról, miért használhatták a ENSZ-sisakokat Almatiban. Lehet, hogy a hadsereg tömeges bevetése miatt hiány volt a felszerelésből, de az is lehet, hogy szándékos kísérlet történt, hogy „azt a benyomást keltsék, hogy valódi ENSZ-csapatok támogatják a kazah kormányt”.
Tovább fokozta az almati kék sisakosok körüli zűrzavart, hogy január 9-én olyan fotók és videók jelentek meg a fehérorosz állami médiában, amelyeken a fehérorosz katonák az ENSZ elhalványított emblémáját viselik a karjukon.
Fehéroroszország mellett az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (CSTO) nevű katonai szövetség más országai is egységeket küldtek Kazahsztánba, miután Kaszim-Zsomart Tokajev elnök a blokk segítségét kérte az országban kitört zavargások elfojtásához.
A jelvény valójában a fehérorosz Miratvorcsaja Rota jelvénye, a belarusz szöveg alatt az angol fordítás: Peacekeeping Company, azaz Békefenntartó Század. Emellett szerepel rajta az Egyesült Nemzetek Szervezetének logójára nagyon hasonlító jelzés, amely az északi féltekét ábrázolja és amelyet a békét jelképező koszorúk öveznek. A fehérorosz jelvényt a félgömb mögött keresztbe tett kardok egészítik ki.
A fehérorosz békefenntartó egység Libanonban és az EBESZ ukrajnai missziójának részeként is szolgált.