Az Európai Unió Tanácsa 2022. december 15-i hatállyal megtiltotta a szerződéskötést az alapítványi formában működő magyarországi egyetemekkel minden, Horizont-alapból finanszírozott pályázat esetében. Kemenesi Gábor virológus azt mondta, hogy a gyakorlatban a decemberi határidő előtt elnyert pályázati programokat is érinti a döntés.
A kutató a Népszavának beszélt arról, hogy legutóbb egy olyan, rovarok által terjesztett betegségekkel foglalkozó nemzetközi hálózati programból rakták ki őket egyik pillanatról a másikra, amely még tavaly december 15-e előtt elindult, és aláírták.
Kemenesi szerint a programokból való kizárás nemcsak azt jelenti, hogy nem érkezik pénz az EU-tól, hanem rendkívüli káros a már meglévő vagy épülőben lévő nemzetközi együttműködésre nézve is.
Érzékeltetésül, hogy mekkora összegekről van szó, a lap a G7 cikkére hivatkozva azt írja: a Horizont Európa programból másfél év alatt 60,6 millió euró érkezett Magyarországra, kétszáz megállapodást írtak alá magyar kutatókkal, míg az alapítványi egyetemekre tízmillió euró fölötti összeg érkezett a kifizetésstopig.
Navracsics Tibor EU-s források megszerzéséért is felelős miniszter még legutóbbi nyilatkozatában arról beszélt, hogy az Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogram, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs program ügyében lesz megállapodás az Európai Unióval, fennmaradhat a hallgatói programok folyamatossága.
A cikk szerint azonban Kemenesi Gáborék példája azt mutatja, hogy ez a gyakorlatban már most sincs így. A virológus úgy véli: az elmúlt évtized egyik legnagyobb tudományos krízisét okozza a magyar tudományos közösség kitiltása az uniós finanszírozású pályázatokból, ráadásul minderről csend van, olyan, mintha nem érdekelne senkit ez a probléma – fogalmazott a kutató.