Egyesek arra számítottak, hogy az eddigi georgiai államfő nem lesz hajlandó elhagyni a rezidenciáját utódja beiktatása után sem, de végül nem így történt. A kormányellenes tüntetők mellé álló Szalome Zurabicsvili békésen távozott – gyorsan, de nem csendben.
Miközben épp zajlott a dél-kaukázusi állam új elnökének kijelölt egykori futballista, jobboldali populista politikus, Miheil Kavelasvili beiktatása, Zurabicsvili az ellenzéki tiltakozókhoz szólt a tbiliszi elnöki palota előtt. Leszögezte, hogy továbbra is ő Georgia „egyetlen legitim államfője”, és nem fog csendben távozni, mert a kormánypárt uralta testület által választott Kavelasvili illegitim, így pedig az egyetlen megoldást az új parlamenti választások kiírása jelentheti.
Georgia belpolitikai káoszba süllyedt az október 26-i választás óta. Szinte mindennaposak a tüntetések, sokan nem ismerik el a tizenkét éve kormányzó Georgiai Álom győzelmét. Nemzetközi megfigyelők arra jutottak, hogy a választás nem volt sem szabad, sem tisztességes. Az ellenzék súlyos csalásokat és orosz beavatkozást emleget.
A kormányt nem lesz könnyű meggyőzni az új választás kiírásáról. Noha a hatóságok elismerték, hogy történtek szabálytalanságok, a széles körben a demokrácia aláásásával vádolt Georgiai Álom szerint tisztességes és szabad választásokat tartottak. Irakli Kobahidze miniszterelnök emellett arra is kitért, hogy nincs jogi lehetőség a voksolás megismétlésére.
Nem elképzelhetetlen valamiféle egyezség, például úgy, hogy Zurabicsvili lemond az elnöki címről, de azt kéri cserébe, hogy írjanak ki új választást, a bebörtönzöttek számára pedig hirdessenek amnesztiát. Az új választások ugyanakkor sokak szerint túl kockázatosak a kormánypárt számára, különösen az új lendületet kapó ellenzéki megmozdulások közepette.
A kormányon a nemzetközi nyomás is fokozódik. A napokban az Egyesült Államok további szankciókkal sújtotta Bidzina Ivanisvili egykori oroszbarát miniszterelnököt, a Georgiai Álom alapítóját, amiért Oroszország érdekében aláássa az ország demokráciáját. Washington nem sokkal ezelőtt egyes miniszterek és állami vezetők ellen rendelt el beutazási tilalmat.
Az Európai Unió hamar követte a példát, és bejelentette a vízummentesség felfüggesztését a diplomata-útlevéllel rendelkező georgiai tisztviselők számára. Emellett befagyasztotta a georgiai védelmi tárcának nyújtott, harmincmillió eurós pénzügyi támogatást.
Folyamatos tiltakozások
A nemzetközi szankcióknál is nagyobb kihívást jelentenek a kormány számára az utcai tiltakozások. Az immár hónapok óta tartó megmozdulások nem látszanak csitulni. Az új elnök beiktatása ellen is emberi láncot alkottak Tbiliszi belvárosában, és a következő napokban még nagyobb akciók várhatók.
Az pedig olaj lehet a tűzre és még tovább erősítheti az instabilitást, ha a hatóságok folytatják az erőszakos fellépést, vagy például bebörtönözik Zurabicsvilit. A beiktatás előtt Kobahidze azt hangoztatta, hogy letartóztatják, ha nem hajlandó elhagyni az elnöki palotát. Ez kockázatos lépés lenne a kormány számára, a tüntetések elmérgesedésével járhatna, valamint nemzetközi szinten még jobban elszigetelné az országot.
A hatóságok talán egyszerűen kivárnak, és inkább a politikai patthelyzetet választják. Ugyan Zurabicsvili azt állítja, hogy már beszélt a megválasztott amerikai elnökkel, Donald Trumppal, egyelőre nem világos, hogyan fog reagálni a várhatóan elszigeteltebb külpolitikát folytató washingtoni adminisztráció.
Georgiában december 31-én ünneplik az újévet, január 7-én az ortodox karácsonyt, egy héttel később az ortodox újévet. A kormány kétségtelenül azt reméli, hogy az emberek a következő hetekben inkább otthon maradnak a családjukkal, mint hogy az utcán dacoljanak a hideggel.