Az Egyesült Államok által terrorszervezetnek nyilvánított Hajat Tahrír as-Sám (HTS) vezetője állt a váratlan villámoffenzíva élén, amely megdöntött Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjét. De ki is Abu Mohammed al-Golani, akinek tízmillió dolláros nyomravezetői díjat tűztek ki a fejére?
Gyors felemelkedését jelzi, hogy al-Golani a valódi nevén – Ahmed as-Sará – mutatkozott be, amikor december 8-i televíziós beszédében bejelentette „Damaszkusz elfoglalását”. Már régóta dolgozik imázsa megváltoztatásán, ennek keretében nyilvánosan megtagadta az al-Káida nemzetközi terrorhálózathoz fűződő korábbi kapcsolatait, és pragmatikus, toleráns vezetőnek próbálja beállítani magát. Rövidesen elválhat, mennyire hiteles az átalakulás, ugyanis al-Golani és fegyveres szervezete jelentős szerepet készül játszani az Aszad utáni Szíria vezetésében.
A HTS az iszlám törvénykezésen (saría) alapuló állam létrehozását tűzte ki célul. Szövetségben áll több más iszlamista csoporttal, amelyek tagjainak egy része Európából és Közép-Ázsiából érkező, külföldi harcosokból áll.
Aaron Zelin, a Washington Intézet vezető munkatársa „politikai dzsihadistáknak” nevezte a HTS tagjait. „Al-Golani és a HTS pragmatikusabb politikailag; egyfajta köztes helyzetben vannak a hagyományos politikai iszlamisták és az általunk globális dzsihadistáknak nevezett csoportok között.”
A „ravasz” al-Golani
1982-ben született Szaúd-Arábiában szíriai szülők gyermekeként, akik az izraeli megszállás alatt álló Golán-fennsíkról érkeztek a sivatagi királyságba. Bár harcoló tevékenységének kezdeti évei kissé homályosak, úgy tudni, hogy az Egyesült Államok 2003-ban megindított inváziója után csatlakozott az al-Káida iraki szervezetéhez (AQI). Ezután, 2012-ben megalapította a terrorhálózat szíriai ágát, az an-Núszra Frontot, amely később többször nevet váltott, majd el is határolódott az al-Káidától. Az idlíbi központú szervezet később több más ellenzéki csoporttal egyesült, így jött létre a Hajat Tahrír as-Sám.
Al-Golani egykor turbánt, hosszú szakállat és katonai egyenruhát viselt, mára azonban kevésbé hasonlít hagyományos milíciavezérre, blézert hord, levágta az arcszőrzetét, és interjút ad a nyugati sajtónak.
Phillip Smyth, a térség szakértője kijelentette, hogy a HTS vezetője „ravasz. Arra törekszik, hogy elérje és megszilárdítsa a hatalmat saját maga és szervezete számára.”
Annak ellenére, hogy megváltoztatta az imázsát, és mérsékelt, pragmatista szereplőként kívánja magát beállítani, továbbra is vannak aggodalmak al-Golanival kapcsolatban, elsősorban a jogsértések és egyes terroristacsoportokkal fenntartott kapcsolatai miatt.
Az Egyesült Államok több mint tíz éve, 2013-ban minősítette terroristának a férfit az an-Núszra Front öngyilkos merényleteire hivatkozva, illetve hangsúlyozva, hogy milíciájának „erőszakos, szektás víziója” ellentétes a szíriai lakosság törekvéseivel. „A szélsőségességnek és a terrorista ideológiának nincs helye az Aszad utáni Szíriában” – áll az amerikai külügyminisztérium akkori közleményében. A damaszkuszi amerikai nagykövetség 2017-ben leszögezte, hogy Washington továbbra is elkötelezett aziránt, hogy bíróság elé állítsa az al-Káida szíriai hálózatának vezető személyiségeit, köztük al-Golanit.
Zelin rámutatott, hogy a HTS elsődleges célja az Aszad-rezsim megdöntése volt, de emellett dolgoztak „olyan intézmények kiépítésén is, amelyek hasznosak a szíriaiak számára. (…) Nyilvánvaló, hogy Idlíbben már próbálkoztak ezzel” – tette hozzá. Ugyanakkor kiemelte, hogy még ha a Hajat Tahrír as-Sám be is tartja a toleranciára vonatkozó ígéreteit, akkor is évekbe telhet, mire lekerül a terrorszervezetek listájáról.