Ukrajna külügyminisztere csütörtökön bírálta egyes uniós országok Kijevvel szembeni másodosztályú bánásmódját, miután Németország kijelentette, hogy nem lehet felgyorsítani a háború sújtotta ország csatlakozását a közösséghez.
„Kudarcot vallott az elmúlt években egyes uniós fővárosok Ukrajna európai kilátásaival kapcsolatos stratégiai kétértelműsége; ennek véget kell vetni” – közölte Dmitro Kuleba Twitteren.
Ez „csak felbátorította” Vlagyimir Putyin orosz elnököt – tette hozzá.
Bírálta az Ukrajnával szembeni „másodosztályú bánásmódot”, amely szerinte „sérti az ukránok érzéseit”.
Csütörtök reggel Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy Ukrajna EU-tagságához nincs rövidített út, hozzátéve, hogy a kivételezés Kijevvel igazságtalan lenne a szintén tagságra törekvő nyugat-balkáni országokkal szemben.
„A csatlakozási folyamat nem néhány hónap vagy év kérdése” – közölte.
Mindazonáltal azt mondta, hogy az uniónak gyors és pragmatikus módot kell találnia Kijev megsegítésére.
Ukrajna EU-tagjelölti státuszának gyorsítását kérte az országot pusztító orosz támadás után.
A francia elnök, Emmanuel Macron is azt mondta, hogy Ukrajnának évtizedekre lesz szüksége, hogy csatlakozzon az EU-hoz.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezt tisztességtelennek nevezte.
„Olyan ez, mint egy asztal, ahol az egész család együtt van. Téged is meghívtak, de nem kapsz széket” – mondta a francia diákoknak Macron megjegyzése után.
Zelenszkij közölte: reméli, hogy Ukrajna – amelyben 2014-ben EU-párti forradalom döntötte meg a Moszkva által támogatott kormányt – júniusra megkapja a tagjelölti státuszt.
Kijev többször bírálta Scholz kormányát azóta, hogy Putyin orosz tankjai begördültek Ukrajnába, amiért Berlin kezdetben a védelmi eszközökre korlátozta a fegyverszállítást.
Ukrajna azonban a múlt héten megdicsérte Németországot, amiért legyőzte a „pszichológiai akadályt”, és nehézfegyvereket szállított Moszkva támadásának ellensúlyozására.