A mai napig működik annak a prágai székhelyű hírportálnak az X- (korábban Twitter) oldala, amelyet az orosz finanszírozási háttér miatt nemrég leplezett le a cseh és lengyel titkosszolgálat több európai szolgálattal együttműködve. A bejelentés óta már nem elérhető Voice of Europe weboldalról kiderítették, hogy egy orosz befolyásolási hálózat állt mögötte. Az orosz propagandacélokat is erősítő, többek között Ukrajna-ellenes anyagokat közlő portál cikkeinek egy részét korábban a magyar közszolgálati média és a közpénzből is finanszírozott Közép-Európai Sajtó- és Média Alapítvány (KESMA) több lapja átvette.
A magyar szélsőjobbhoz is kapcsolódó személyeket is érintő ügyről a magyar sajtóban elsőként a hvg.hu számolt be cseh és német lapok cikkei alapján. A magyarországi vonatkozással is bíró ügy lényege, hogy egy több ország részvételével zajló titkosszolgálati akció eredményeként feltártak egy orosz befolyásolási hálózatot Lengyelországban és Csehországban.
A Voice of Europe weboldal egyes európai politikusok EU- és Ukrajna-ellenes nyilatkozatait is közzétette. A portált működtető hálózatról kiderült, hogy egyes európai politikusoknak támogatást juttatott orosz forrásból.
Egy bécsi székhelyű nonprofit kutatóintézet, a Centre for Democratic Integrity kutatója, egyik alapítója, Anton Shekhovtsov X-en közölt egy listát arról, hogy mely európai politikusok üzeneteit terjesztette a Voice of Europe a YouTube-csatornáján. A listán francia, holland, német, belga, olasz, horvát, szlovén, cseh, spanyol politikusok mellett a magyar miniszterelnökkel nagyon jó kapcsolatot ápoló boszniai szerb vezető, Milorad Dodik is szerepel.
Ehhez kapcsolódóan: Kitüntette Orbán Viktort Milorad Dodik, szerinte Magyarország jó példája a családi értékek megőrzésének
Az orosz hátterű portál a magyar közmédiában
A hvg.hu a Der Spiegel cikkére hivatkozva arról is írt, hogy egyes magyar politikusokat is finanszírozhattak az orosz hátterű hálózaton keresztül. A Voice of Europe portál magyarországi megjelenésének nem ez lenne az egyetlen formája. Az adófizetői pénzből finanszírozott közszolgálati média egyik csatornája, a hirado.hu is több alkalommal idézte közvetlenül vagy például az X-en keresztül a Voice of Europe anyagait.
A litvániai gazdatüntetésekről például idén januárban úgy közölt beszámolót a hirado.hu, hogy a közszolgálati médium oldalán megjelent cikk egy beágyazott linken keresztül a Voice of Europe X-oldalára visz át.
A Mandinert is megkereste az orosz hátterű hálózat
Egy, a magyar kormánykommunikációba jól illő anyagot idézett szintén a hirado.hu még 2017-ben egy berlini lapból, de a Voice of Europe oldalt is belinkelve.
A hirado.hu-n kívül a KESMA-hoz tartozó mandiner.hu-n is megjelent korábban a Voice of Europe-ból szemlézett anyag. A lap az ügyhöz kapcsolódóan most azt is megírta, hogyan próbálták a szerkesztőségüket is aktív részvételre bírni az ügyben, és hogyan mondtak nemet a német politikuson keresztül érkező ajánlatra.
2023 októberében a Mandiner például egy, a kormány LMBTQ-politikájába illő anyagot idézett.
Az Origo a kormány menekültellenes szólamainak az alátámasztására idézte például egy 2018-as cikkében a Voice of Europe-ot:
Az origo.hu egy további, 2018. októberi cikkében Drogot tett egy nő italába két migráns: megerőszakolták címmel idézte a Voice of Europe-ot, és így tett az Összeverték, és majdnem kitörték egy svéd nő nyakát a migránsok című anyagában is. Az origo.hu szintén a lapból vett át cikket a zsúfolt svéd börtönökről, továbbá papot verő szíriai bevándorlókról és az angol hatóságoknak a korukról hazudó menekültről is.