Vasárnap az EU minden országában egységesen elindult a koronavírus elleni oltóprogram, az Európai Bizottság 2021 végéig minden felnőttnek elegendő vakcinát importál. Első körben az egészségügyi dolgozók és az idősek kaphatnak a védőoltásból.
Az Európai Bizottság még június közepén fogadta el az oltóanyag-stratégiáját, amely szerint ha rendelkezésre áll majd a koronavírus elleni hatékony védőoltás, minden tagállamban egy napon kezdik el beoltani az embereket. Miután az EU gyógyszerészeti hatósága engedélyezte a Pfizer-BioNtech-féle vakcinák használatát, december 27-én vasárnap bejelentették az uniós szinű oltóprogram elindulását, ennek eredményeként vasárnap minden tagállamban elindul az immunizáció.
Közel 2 milliárd adat vakcinát rendelt az EU
Az uniós programban vállalt cél alapján, 2021 végéig minden európai felnőtt megkaphatja majd a koronavírus elleni védőoltást (ami egyelőre minden országban választható, nem kötelező). Az oltóanyagok importját a tagállami kormányok mellett az Európai Bizottság is koordinálja, akik eddig hét vállalattal írtak alá szerződést vakcinabeszerzésről.
Ezek a vállalatok:
- az AstraZeneca (400 millió adag),
- a Sanofi-GSK (300 millió adag),
- a Johnson & Johnson (400 millió adag),
- a BioNTech-Pfizer (300 millió adag),
- a CureVac (405 millió adag) és
- a Moderna (160 millió adag).
Az oltóanyagok persze az említett mennyiségben egyelőre még nem állnak rendelkezésre, a készítmények nagy részét még a jövő évben kell legyártania a gyógyszercégeknek, így jövőre fokozatosan olthatják majd be az embereket.
A Moderna saját fejlesztésű vakcináját még hivatalosan nem is engedélyezték, de az eddigi tesztek alapján a Pfizer oltóanyagához hasonlóan biztonságosnak és hatékonynak bizonyult. Hivatalos döntés januárban születhet a forgalomba hozásáról.
3000 emberen tesztelnék az orosz vakcinát Magyarországon
Magyarországra eddig 9750 adag érkezett a Pfizer-Biontech-féle oltóanyagból, ebből egyelőre csak az egészségügyi dolgozók kapnak majd. Az orvosok és ápolók beoltása a napokban már el is indult, elsőként a Dél-Pesti Centrumkórház és a környező kórházak intenzív osztályain dolgozókat, majd a sürgősségin dolgozókat oltották be, később Debrecenbe, majd Nyíregyházára is megérkeztek a védőoltások.
Az egészségügyi dolgozók önként választhatják, kérik-e az oltást, a két kelet-magyarországi városban például eddig 35-40 százalékuk jelezte, hogy kérik azt.
Az EMMI szombaton közzétett videója szerint, december 31-én újabb 35 ezer adag koronavírus elleni vakcinaszállítmány érkezik Magyarországra, ezekkel januárban már a lakosság egy részét is elkezdhetik oltani.
A videó alapján a nyugati gyógyszergyárak vakcináján kívül orosz és kínai oltóanyagot is rendelt a magyar kormány, ezeket várhatóan további tesztelés után vezetik be be. Az orosz vakcina klinikai vizsgálata 3000 ember részvételével indul Magyarországon, azt egyelőre nem tudni, kik vehetnek ebben részt.
Oroszországban a napokban engedélyezték a Szputnyik V nevű vakcina beadását 60 év feletti embereknek, így mára minden 18 év feletti ember számára engedélyezték a védőoltást. Korábban az időseket biztonsági kockázatok miatt kizárták az oltóprogramból, annak ellenére, hogy ők az egyik leginkább veszélyeztetett csoport.
Mikhail Murasko orosz egészségügyi miniszter elmondása szerint a közelmúltban elvégzett vizsgálatok alapján azonban az idősebbek egészségére sem jelent kockázatot a vakcina. Oroszországban alakult ki az egyik legsúlyosabb járvány a koronavírus miatt, mintegy 3 millió ember fertőződött meg, és 53 659-an meghaltak.