Több mint ezer fertőzöttet és azok 15 600 kontaktját vizsgálta és elemezte az a kínai tanulmány, amely az egyik legrangosabb nemzetközi tudományos lap, a Science mellett a hazai koronavírus-kutatás egyik központja, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja által kezelt közösségi oldal is szemléz.
A Virológia Pécs Facebook-oldalon megjelent cikk szerint a kínai kutatás eredményei olyan fontos kérdések megválaszolásához visznek közelebb, mint
- Mennyire és mikor fertőzünk?
- Milyen eséllyel adjuk tovább?
- Mi a helyzet otthon, egy háztartásban?
A zárt helyek a legkockázatosabbak
A kutatási eredmények alapján a fertőzési esély átlagosan:
- a háztartásokban 7,2 százalék,
- a háztartáson túli családi kontaktoknál 1,7 százalék,
- a szociális/baráti kapcsolatok esetében 0,9 százalék,
- a közösségi/utcai kontaktok esetében 0,4 százalék.
Vagyis az adatok megerősítik azt, mit már korábban is hangsúlyoztak a szakemberek: a zárt helyeken, hosszabb időn át történő érintkezés a leginkább kockázatos.
Kiderült, mikor fertőzünk a leginkább
Az elsődleges fertőző egyén fertőzése a kontaktokon átlagosan 5,3 (2.7 és 8.3 között) nap után jelentkezett. A megfertőződések 63 százaléka a a tünetek megjelenése előtt zajlott le. Tehát a kezdeti tünetek megjelenése előtt már fertőzhetünk.
A leginkább fertőző időszak a tünetek megjelenése előtti és a tünetek megjelenésének ideje.
A SARS-CoV-2 vírus átadása a közelség, zárt helyek és a szociális interakciók növekedésének számának összefüggésében nő.
A kutatók leírták, hogy a közösségi terjedést korlátozó intézkedések leginkább a háztartásokba helyezték át a járvány terjedését.
Az elsődleges fertőzöttek 15%-a adta tovább a fertőzést a kontaktok 80%-ának (a maradék 20% máshonnan kapta el). Ez továbbra is alátámasztja, hogy nagyjából az emberek egy ötöde adja tovább a vírust közösségi szinten vizsgálva.
Maszkviselés, távolságtartás, kézmosás, közösség kerülése
A pécsi virológusok megállapításai a kínai kutatók tanulmánya alapján az, hogy járvány terjedését továbbra is a zárt terek, sűrű szociális interakciók és nagyobb létszámú összejövetelek mozgatják leginkább.
Mint azt posztjukban hangsúlyozzák, nagyon fontos az ünnepek közeledtével, hogy értsük a legfőbb szabályokat – maszkviselés, távolságtartás, kézmosás, közösség kerülése.
ngyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!