Tömegesen érdeklődnek a háziorvosoknál a páciensek a koronavírus elleni oltás után. A tisztifőorvos azt reméli, hogy tavasszal már mindenkit olthatnak. Ebben bízik az oltásokra szakosodott magáncég is, amely ugyanakkor másként tervezi megszervezni a saját oltásait.
"Másképpen alakul, mint vártuk"
Az országos tisztifőorvos az operatív törzs szerdai tájékoztatóján beszélt arról, hogy korainak tart bármilyen enyhítést a szabályokon, mert megtorpanni látszik a második hullám csökkenése. Mint mondta, ennek okát még vizsgálják, lehet, hogy ez már a harmadik hullám kezdete, de az is lehet, hogy a gyorsabban terjedő mutáció következménye.
A szennyvízben ismét emelkedik a koronavírus örökítőanyagának mennyisége, főként Budapesten, Győrben, Miskolcon és Székesfehérváron tapasztalható a mérések alapján kifejezetten emelkedő tendencia.
Sokan érdeklődnek a háziorvosoknál
A páciensek tömegesen érdeklődnek a koronavírus elleni vakcina után, de arra kérnek mindenkit, hogy várja meg, amíg a háziorvos értesíti. A háziorvosok minden héten frissített listát kapnak a regisztrált oltakozókról - erről Békássy Szabolcs országos kollegiális szakmai vezető háziorvos beszélt. Azt mondta, hogy 2040 háziorvosi praxis AstraZeneca-vakcinával tud oltani, 2964 praxisban pedig a Pfizer vakcinájával oltanak.
A Pfizer oltóanyagát szerdán juttatták el a praxisokhoz és az oltópontokra és indul az oltás az AstraZenecával is. A Szputnyik V-vel, amelyet időközben benyújtottak engedélyezésre az európai gyógyszerhatósághoz, a fővárosi oltópontokon oltanak. Közben újabb vakcinaszállítmányok érkeznek, csütörtökön 45 600 adag AstraZeneca várható és a héten számítanak 21 600 dózisra a Moderna oltóanyagából is, ennek pontos időpontja még bizonytalan.
A tavasz fordulatot hozhat az oltásokban
A Nemzetközi Oltóközpont vezetője arra számít, ahogy a veszélyeztetett, 65 év feletti korosztály beoltása után az oltásra szakosodott magáncégek is oltóanyaghoz juthatnak. Ez Kámány Roland optimista forgatókönyve szerint március-áprilisban, a pesszimista forgatókönyv szerint júliusban valósulhat meg.
Jelenleg vakcinahiány van, de számítása szerint az első félév végére ez megszűnik, március közepére pedig a 65 felettiek átoltása megvalósulhat. (Ezt erősíti az országos tisztifőorvos szerdai nyilatkozata, Müller Cecília az operatív törzs tájékoztatóján úgy fogalmazott, reményei szerint márciusban már olyan mennyiségben lesz az országban vakcina, hogy a nem krónikus beteg, aktív korúak oltása is megkezdődhet.)
Ha a vakcinahiány megszűnik, versenyhelyzetbe kerülnek az oltóanyaggyártók, ha pedig piacra kerülnek az egydózisos, egyszerűbben tárolható, vakcinák, azok felgyorsítják a tömeges oltást – véli az Oltóközpont Kft. ügyvezetője.
A szakember ugyanakkor más oltási dramaturgiában gondolkodik, mint ami jelenleg az országban zajlik. Kámány Roland szerint most, hogy megjelentek az agresszívebb vírusmutációk, a háziorvosi rendelőknél és a kórházi oltópontoknál biztonságosabb lenne, a külföldi példákhoz hasonlóan, itthon is nagy alapterületű helyeket – sportcsarnokokat, bevásárlóközpontokat – kijelölni oltóhelynek, ahol nem zsúfolódnak össze az emberek. Mint mondta, ők is ebben gondolkodnak, erre készülnek technikailag.
Sorban állnak a vakcináért
Az árakról továbbra sem tudott konkrétumot mondani Kámány Roland. Mint mondta, más, oltásokra szakosodott cégekhez hasonlóan ők is tárgyalnak forgalmazókkal és gyártókkal is, „sorban állnak” a vakcinákért. A szakember bizakodó, szerinte jó úton haladnak. Úgy véli, 10 ezer forintos nagyságrendben hozzá lehet majd jutni egy oltáshoz.
„Simán előfordulhat, hogy nyárra például a Pfizer olyan helyzetbe kerül, hogy a nagyobb tömegű olcsóbb, vakcinák piacán kell helytállnia, hiszen még csak most jönnek azok, amelyekkel csak egyszer kell oltani” - mondta a Nemzetközi Oltóközpont vezetője.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!