Koszovóban összesen eddig 27 magyar katona sérült meg a helyi tüntetések biztosítása során, közülük 12 főt szállítottak haza május 30-án. Egyikük tartalékos katona, a többiek egy hódmezővásárhelyi egységhez tartoztak, életveszélyes sérülést senki nem szenvedett.
Tömegoszlatásra, a tüntető helyi szerbek ellen vetettek be KFOR-katonákat május 29-én a nagyjából 16 ezer fős koszovói Zvečan településen. A feladat közben többtucatnyian megsérültek, többen súlyosan.
Köztük 27 magyar katona is megsérült, Szalay-Bobrovniczky Kristóf Facebookon kihirdetett tájékoztatása alapján hét súlyosan.
A NATO tájékoztatása szerint az olasz irányítás alatt zajló akcióban olasz részről 11, a magyar kötelékből 19 katona szenvedett halmozott sebesülést, törést és égési sérülést rögtönzött robbanószerkezettől. Három magyar katona sebesült meg lőfegyverektől. Az olasz csoportból hárman sérültek meg súlyosan.
A hazaszállított, megsérült magyar katonák közül 11-en a hódmezővásárhelyi Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárnál szolgálnak, egyikük pedig tartalékos katona – hivatkozott a Honvédelmi Minisztériumra az MTI.
Nem érzik legitimnek az új polgármestereket
A tiltakozások még múlt pénteken kezdődtek Észak-Koszovóban. Ekkor a helyi szerbek megpróbálták megakadályozni, hogy három település, Zvečan, Leposavić és Zubin Potok újonnan megválasztott, albán nemzetiségű polgármestere elfoglalja hivatalát.
A tüntetők ellenezték, hogy a többségében szerbek lakta településeket albánok vezessék, akiket ők ráadásul nem is választottak meg, mert többségük bojkottálta az április 23-i előrehozott polgármester-választást. Ezen a választáson a részvételi arány mindössze 3,47 százalékos volt.
A koszovói szerbek azt követelik, hogy a pristinai kormány nyilvánítsa semmisnek az áprilisi polgármester-választást, és tegye lehetővé, hogy továbbra is szerbek vezessék az ottani intézményeket.
Albin Kurti miniszterelnök azonban erre nem volt fogékony, és vasárnap közölte, hogy szerinte a megválasztott polgármesterek minden állampolgár ügyét figyelembe veszik majd.
A három említett településen hétfő reggel a rendőrség és a helyi szerbek összecsaptak, ekkor vonult ki a NATO parancsnoksága alatt működő koszovói békefenntartó erő. A KFOR közölte, hogy biztosítani kívánja minden koszovói közösség számára a biztonságos környezetet és a szabad mozgást.
A KFOR katonái kordonokkal próbálják biztosítani, hogy a két oldal távol maradjon egymástól a három településen, és megakadályozni, hogy a tömeg lerohanjon egyes épületeket.
Az EU és az Egyesült Államok képviselői is elítélték Koszovó döntését a polgármesterek kierőszakolt beiktatásáról Észak-Koszovóban. A NATO közleményben bírálta a támadást, és felszólított minden felet, hogy „tartózkodjanak az olyan lépésektől, amelyek tovább szítják a feszültséget, és kezdjenek párbeszédet”.
Aleksandar Vučić szerb elnök rendkívüli készültségbe helyezte a szerb hadsereget. Szerbia egyébként el sem ismeri külön országként Koszovót, amelynek 1,8 millió lakosának körülbelül öt százalékát alkotják szerbek, de a négy északi régióban ők vannak túlnyomó többségben.