A Magyar Honvédség kifejezetten egészségügyi ellátásra kialakított Airbus A319-es repülőgépe indult a helyszínre Kecskemétről május 29-én este. A fedélzeten tartózkodó katonaorvosokkal tartott Kajári Ferenc vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese is. A honvédség tájékoztatása szerint a sebesült honvédek állapota stabil. A NATO később pontosította a sebesültek számát, a közlemény szerint három magyar katona lőfegyvertől sebesült meg.
A koszovói Zvečan településnél elrendelt tömegoszlatási feladatban megsebesült magyar katonák ellátása és szükség szerinti hazahozatala érdekében indult Koszovóba a katonaorvosokból álló csapat – olvasható a Magyar Honvédség portálján.
Mint arról a Szabad Európa beszámolt, a NATO koszovói békefenntartó missziójában részt vevő magyar katonák tömegoszlatás közben sebesültek meg a koszovói Zvečan településen, ahol hétfőn a korábbi helyi választási eredmények miatt tiltakozó szerbek összecsaptak a rendőrökkel a település polgármesteri hivatalánál. Ekkor léptek közbe a békefenntartók.
A honvédségi tájékoztatás szerint az összecsapásban több nemzet katonái is megsérültek, köztük több mint húsz magyar katona, heten súlyosan. A hétfő esti tájékoztatás szerint a magyar katonák állapota stabil. Őket a Magyar Honvédség további kezelésre légi úton Magyarországra szállítja.
Megműtötték az egyik magyar honvédet
Szijjártó Péter külügyminiszter Facebook-oldalán arról írt éjszaka, hogy a pristinai magyar nagykövet, Bencze József meglátogatta az amerikai kórházban azt a négy magyar katonát, akik repeszsérülések miatt szorulnak ellátásra. Egy honvédet kellett megműteni, egyikük állapota sem életveszélyes.
Szijjártó Péter korábban arról írt közösségi oldalán, hogy a koszovói KFOR-ban olasz parancsnokság alatt szolgáló magyar katonák feladataikat a kapott parancsnak megfelelően végezték Zvečan településen, amikor megsebesültek.
A külügyminiszter a történtek kapcsán azt írta, Magyarország abban érdekelt, hogy béke és nyugalom legyen szomszédságában, a Nyugat-Balkánon.
Ehhez kapcsolódóan: Kormánypárti menet Belgrádban a tömeges lövöldözések és ellenzéki tiltakozások után
A magyarok mellett más nemzetek KFOR-katonái is megsebesültek
A sebesült KFOR-katonák pontos számáról eltérő információk vannak. A NATO parancsnoksága alatt működő koszovói békefenntartó erő Twitteren közzétett nyilatkozatából az derül ki, hogy mintegy 25 békefenntartó sebesült meg a zavargásban.
A több mint húsz magyar sebesültről szóló, későbbi jelentés mellett ugyanakkor a Telex beszámolója szerint az olasz külügyminiszter jelezte, hogy tizenegy olasz KFOR-os is a sebesültek között van. Az olasz védelmi minisztérium szerint moldovai békefenntartók is megsérültek, összesen 34 KFOR-os sebesültről írnak.
Mi váltotta ki a zavargásokat?
A tiltakozások még pénteken kezdődtek Észak-Koszovóban, amikor a helyi szerbek megpróbálták megakadályozni, hogy három település, Zvečan, Leposavić és Zubin Potok újonnan megválasztott, albán nemzetiségű polgármestere elfoglalja hivatalát. Mint közölték: nem szeretnék, ha a többségében szerbek lakta településeket albánok vezetnék, akiket ők ráadásul nem is választottak meg, mert többségük bojkottálta az április 23-i előrehozott polgármester-választást. A voksoláson a részvételi arány mindössze 3,47 százalékos volt.
A koszovói szerbek követelik, hogy a pristinai kormány nyilvánítsa semmisnek az áprilisi polgármester-választást, és tegye lehetővé, hogy továbbra is szerbek vezessék az ottani intézményeket. Albin Kurti miniszterelnök azonban a közösségi médiában vasárnap azt írta: a megválasztott polgármesterek minden állampolgár ügyét figyelembe veszik majd.
A három említett településen hétfő reggel a rendőrség és a helyi szerbek összecsaptak, ekkor vonult ki a NATO parancsnoksága alatt működő koszovói békefenntartó erő. A KFOR közölte, hogy biztosítani kívánja minden koszovói közösség számára a biztonságos környezetet és a szabad mozgást.