A Capitolium ostromától és a Navalnij melletti tüntetésektől kezdve az afganisztáni tálib hatalomátvételen és a belarusz–lengyel határon kialakult menekültválságon át az ukrán–orosz feszültségig: videókkal és képgalériákkal foglaltuk össze 2021 legfontosabb külpolitikai történéseit.
A Capitolium ostroma és az USA 46. elnöke
Nem kezdődött békésen 2021 az Egyesült Államokban, ahol Trump támogatói január 6-án megostromolták a Capitoliumot. Az incidensben öt ember, köztük egy rendőr életét vesztette. A Donald Trump elleni impeachmenteljárás alatt kerültek elő a Capitolium biztonsági kameráinak felvételei az erőszakos támadás újabb részleteiről. Ezek szerint több képviselő, sőt az akkori alelnök is veszélyben volt.
Január 20-án letette esküjét az Egyesült Államok 46. elnöke, Joe Biden.
Tizedik évébe lépett a háború
2021-ben már tíz éve tart a háború, aminél csak egy évvel idősebb az a kislány, aki arról mesél, milyen az életük, miután a háborúban elvesztették mindenüket. Szíriában patthelyzet van, fellángoló erőszak és egyre mélyebb humanitárius válság.
Ellenzéki vezető rács mögött
Amint visszaért Moszkvába Németországból, ahol Novicsok-idegmérgezés miatt kezelték, letartóztatták és bíróság elé állították Putyin kihívóját, az orosz ellenzéki vezetőt, Alekszej Navalnijt.
Navalnij és korrupcióellenes alapítványa volt az, amely közzétette a videót, amely Putyin állítólagos palotáját mutatja be. Az ellenzéki vezető szerint van benne egyebek között sztriptízklub, kaszinó és nyolcszáz dollár értékű vécékefe is.
Bebörtönzése után tömegek tüntettek egész Oroszországban Navalnij szabadon engedéséért. Sokkolók, fojtófogás és fizikai bántalmazás: oroszországi stábunk felvette a békés tüntetők elleni erőszakot.
Rossz bánásmódról számoltak be a Navalnij szabadon engedését követelő kormányellenes tüntetéseken őrizetbe vettek. Nem kaptak se ügyvédet, se ételt. Húsz embert zsúfoltak egy cellába, ahonnan mosdóra sem engedték ki őket.
Elszigeteltség és alvásmegvonás: ilyen az élet a pokrovi börtönben, ahol a hírek szerint az orosz ellenzéki vezetőnek le kell töltenie büntetését.
Orosz nyelvű szerkesztőségünk, a Current Time felvételeinek segítségével bizonyította be egy szentpétervári tüntető, hogy hamisan vádolták. A férfit emiatt engedte el a bíróság, miután a rendőrség megpróbálta hamisan megvádolni.
Nem számít, mióta élnek Oroszországban, van-e ott családjuk. Több olyan külföldi állampolgárt is, aki a Navalnijt támogató tüntetéseken vett részt, kiutasítanak, vagy már el is kellett hagyniuk az országot.
Mianmar: véres tüntetések a katonai puccs ellen
Katonai parádéval ünnepeltek Mianmarban márciusban, miközben folytatódtak a tüntetések. Mintegy 320, a puccs ellen tiltakozó embert ölt meg a hadsereg.
Köztük egy húszéves lányt is, akit a biztonsági erők fejbe lőttek az egyik katonaipuccs-ellenes tüntetésen Mianmarban. Tíz napig küzdöttek az életéért. Temetésén nagy tömeg vett részt.
Az izraeli–palesztin konfliktus és Netanjáhú választási veresége
Indulatokat váltottak ki a ramadán alatti korlátozások Izrael és Palesztina között. A palesztin tiltakozásra válaszul április 26-án Izrael korlátozásokat jelentett be a gázai halászati zónára.
Egy hatéves palesztin kislányt a család összedőlt háza alól mentettek ki. Rajta kívül csak az édesapa élte túl a robbanást, vele a kórházban találkozhatott újra. Az izraeli–palesztin konfliktus áldozatainak negyede gyermek.
A választási eredmények értelmében tizenkét évnyi folyamatos kormányzás után távozott posztjáról Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök.
A nagy találkozás
Június 16-án találkozott Genfben Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Ennek kapcsán felelevenítettük az előző amerikai elnökök és Putyin találkozóit.
Korrupció és megfigyelés: az év botrányai
Az év egyik nagy botránya volt, amikor októberben a Pandora-iratok mögött álló nemzetközi oknyomozó újságírók adatokat szivárogtattak ki a volt szovjet köztársaságok vezetői és a vagyonukat offshore-cégekben rejtegetők kapcsolatáról. A nyomozást több mint hatszáz újságíró végezte a világ százötven szerkesztőségéből. Magyarok is szerepeltek az iratokban.
Az év másik világrengető botránya a Pegasus kémszoftver általi megfigyelés volt. Folyamatosan neveztek meg új embereket, akiket megfigyelhettek az izraeli kémfegyverrel. A kiszivárgott adatbázis szerint négy kontinensen több mint ötven országban vethették be a Pegasust. Kik az érintettek Magyarországon, és hogyan reagált a kormány? Rövid videóban mondtuk el.
Távozás
99 éves korában, április 9-én meghalt Fülöp herceg, aki 2017-ben vonult vissza a közélettől. Addig több mint 5500 beszédet tartott, illetve 22 ezer hivatalos eseményen vett részt.
Belaruszban a helyzet változatlan volt 2021-ben is
Moszkva a kilencvenes évek óta küld pénzt Minszknek. Bár olykor feszült a két ország közötti viszony, Oroszország továbbra is Belarusz fő támogatója mind politikailag, mind gazdaságilag. Belarusz jelentős összeggel tartozik Oroszországnak, de pontosan mennyivel? Videónkból ez is kiderül.
Harcról, nyomásgyakorlásról és Vlagyimir Putyin orosz elnökről is kérdezte a Szabad Európa Szvjatlana Cihanouszkaját. A belarusz ellenzéki vezető szerkesztőségünk prágai központjába látogatott, ahol tíz, az olvasóink által beküldött kérdésre felelt röviden.
A Szabad Európa belarusz szerkesztősége megkeresett több olyan idős embert, akit nem riaszt el semmi. Sok nyugdíjas azon az áron is tüntetett Belaruszban, hogy kifizethetetlen bírságokkal sújtotta őket a hatalom emiatt.
Raman Bandarenka belehalt sérüléseibe, miután összeverték Belaruszban – valószínűleg rendőrök. A hivatalos vélemény szerint részeg volt. Ám az orvos, aki kimutatta, hogy nem volt alkohol a férfi szervezetében, rács mögé került.
A minszki svéd nagykövetségre menekült egy belarusz férfi a fiával a rendőrök elől egy tüntetésről. A svéd hatóságok szerint nem kérhetnek politikai menedékjogot a követségen, de nem is küldték el őket. A nemrég nyilvánosságra került felvételek tanúsága szerint a helyzet hónapok óta tart.
Kriszcina Cimanouszkaját azután akarták visszavinni Belaruszba, hogy kritizálta edzőit a tokiói olimpián. A 24 éves futó a japán rendőrségtől kért segítséget. A japán ellenzék egy tagja azonban hiába kereste a sportolót a reptéri rendőrségen. A NOB szővivője is megszólalt az ügyben.
A belarusz rezsimet hibáztatja Vitalij Sisav haláláért az a férfi, aki rátalált a belarusz aktivista holttestére a lakásához közeli kijevi parkban. Az Ukrajnai Belarusz Ház (BDU) tüntetést szervez a kijevi belarusz nagykövetség előtt. Cihanouszkaja ellenzéki vezető is megszólalt az ügyben.
Választások
Az orosz parlamenti választások az Egységes Oroszország kormánypárt győzelmével zárultak, de számos feltételezett rendellenességről érkezett bejelentés. A közösségi médiában közzétett videókon például látszik, hogy egy szavazó egyszerre több szavazólapot dob be az urnába.
A szeptember 26-i német szövetségi választásokkal véget ért egy korszak, leköszönt Angela Merkel kancellár.
Afganisztán: az amerikaiak elhagyták az országot, a tálibok visszatértek
Lencsevégen, ahogy az afganisztáni különleges egységek fegyveres harcban kiszabadítanak a tálibok fogságából egy afgán rendőrkapitányt Kandahár déli részén. A Reuters fotóriporterét később halálos találat érte. Ez volt az utolsó munkája.
Harc nélkül vonultak be az afgán fővárosba a tálib milíciák. Riportunkban megszólalt a Szabad Európa közel-keleti igazgatója is.
Az UNICEF adatai szerint több mint 390 000 ember kényszerült lakóhelye elhagyására a tálibok hatalomátvétele miatt Afganisztánban. A menekültek fele gyermek. Közülük van, akinek a szüleivel, van, akinek viszont a családja nélkül kell elmenekülnie a hazájából egy békésebb élet reményében.
Több millió munkanélküli, készpénzhiány és akadozó áruszállítás. Gazdasági válság alakult ki Afganisztánban a tálib hatalomátvétel után. Sokaknak nincs más választásuk: személyes tárgyaikat adják el, hogy ételt tudjanak venni családjuk számára.
Amióta a tálibok átvették a hatalmat Afganisztánban, homályos kijelentéseket tettek arról, hogy engedélyezik-e a lányok oktatását, ezért a középiskolás lányok inkább otthon maradnak. Többen a jövőjükkel kapcsolatos félelmeikről beszéltek a Szabad Európa afgán szerkesztőségének.
Az afgán női kézilabda-válogatott nemzetközi meccsekre készült, de sem utazni, sem versenyezni nem tudnak, mert a tálibok de facto megtiltották a nőknek a sportolást. A csapatkapitány, Homájra Barakzáj azt mondja, az elmúlt egy hónapban ki sem mozdult otthonról, mert fél a megtorlástól.
A gyermekkorom és az országom: Húsz év Afganisztánban Phil Grabsky és Shoaib Sharifi több rangos díjat nyert filmrendező dokumentumfilmje. A mozi egy Afganisztánban felnövő fiatal szemével mutat be húsz évet az ország életéből.
A tálibok korábban azt mondták, tiszteletben tartják a nők jogait – az iszlám törvényein belül. Azóta azonban, hogy hatalomra kerültek, szinte csak fiúk és férfiak járnak középiskolába és egyetemre. Mi történt a nőkkel a tálib hatalomátvétel óta? Helyzetjelentés Kabul utcáiról.
Az UNICEF jelentése szerint 1,3 millió, öt éven aluli gyereknek azonnali kezelésre lenne szüksége az országban, hogy megmentsék a kiszáradástól.
Több tucat alultáplált gyermeket kezelnek Afganisztán Gór tartománybeli központi kórházában. A helyzet az egyre inkább elszegényedő népesség körében csak még rosszabb lesz az országot sújtó szárazság és a tálib hatalomátvételt követő gazdasági összeomlás miatt.
Túszok egy politikus kezében
November közepére legalább nyolc ember vesztette életét a belarusz és lengyel határon, ahol több hónapra patthelyzetbe kerültek a menekültek, mert a belaruszok a lengyel határhoz, ők meg vissza, a belaruszhoz irányították vagy szállították őket. Az EU Lukasenka belarusz vezetőt okolta a történtekért, akit azzal vádolnak, hogy a menekülteket használja túszként politikai játszmájához. Angela Merkel német kancellár telefonon tárgyalt Lukasenkával a menekülteknek nyújtott humanitárius segélyekről.
A lengyel hatóságok vízágyúval válaszoltak arra, hogy a migránsok kövekkel dobálták meg őket.
November végén már megkezdték a menekültek hazautaztatását, de a becslések szerint még közel tízezren lehettek Belaruszban akkor. Az első hóesésben a gyerekek hógolyóztak, eközben szüleik meleg ételről és tiszta ruháról próbáltak gondoskodni. A migránsválságban eddig legkevesebb tízen vesztették életüket.
Miközben a világ a belarusz–lengyel határra figyelt, a francia–brit partok között is menekültválság alakult ki. Novemberben tizenöt holttesthez riasztották a halászok a francia hatóságokat Calais tengerpartjánál. Az elhunytak Franciaországból próbáltak Nagy-Britanniába jutni csónakkal a La Manche csatornán át.
Fegyverkezés a határon
Ukrajna attól tart, hogy a Kreml újabb támadást indíthat az ország ellen hét évvel azután, hogy elfoglalta a Krímet. A luhanszki és donyecki régióban farkasszemet néznek egymással az ukrán és az oroszbarát szeparatista erők.
Az ukrán hatóságok szerint a Kreml több mint kilencvenezer orosz katonát mozgósított a határra és a Krím félszigetre, amelyet Oroszország 2014-ben foglalt el Ukrajnától.
Az ukrán hadsereg egyik tagja szerint egyre inkább hibrid háború felé tartanak: nem mindig látható módon, de veszélyt jelent rájuk az ellenség. Egy másik katona két nappal társa elvesztése után azt mondta, szerinte az orosz csapatok bármire képesek.