Orbán újabb békemissziójának belpolitikai haszna van csupán, de a politikai kavarásaival eljátszhatja a közvetítői bizalmat, miközben ez most szó szerint vérre megy – mondja Lakner Zoltán politológus az Elemző legújabb adásában.
A beszélgetést itt tudja megnézni:
A beszélgetést itt tudja meghallgatni:
A beszélgetés főbb gondolatai:
- Ahhoz, hogy két háborús fél között közvetíteni lehessen egy drámai konfliktusban, a közvetítőnek felhatalmazást kell kapnia erre. Ahhoz, hogy megkapja, ki kell érdemelnie, vagy legalábbis nem szabad eljátszania a szemben álló felek belé vetett bizalmát.
- Orbán Viktor úgy jelent be egy karácsonyi tűzszünetre szóló felhívást, hogy előzőleg folytatott egy, a hivatalos közlemények szerint egyórás telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyinnal, majd Szijjártó Péter beszélt az ukrán külügyminiszterrel és az ukrán elnöki hivatal vezetőjével. Tehát Orbán Viktor nem beszélt Zelenszkij elnökkel.
- Úgy van beállítva a kérdés, mintha az ukránok akarnának harcolni az oroszokkal, holott az alaphelyzet nem változott a telefonhívások után sem: Oroszország támadta meg Ukrajnát, ez az alapszituáció.
- A Fidesz a Menczer-akcióval erőt akart mutatni nemcsak a saját híveinek, de az ellenfélnek is.
- Kérdés, hogy megállított-e bármit Menczer Tamás, mert Magyar Péter másnap is elment egy gyermekotthonba, és harmadnap is nyilatkozott különböző kérdésekről, tehát ebben az értelemben nem sikerült.
- Ahogy Lázár János beszél Magyar Péterről, az hasonlít egy racionális politikai helyzetértékelésre és nagyon különbözik a Menczer Tamás-i megközelítéstől. Az a kérdés, hogy lehet-e a kettőt egyidejűleg üzemeltetni. Lázár azt mondja: nagyon-nagyon utáljuk Magyar Pétert, de komolyan kell venni.
- Annak a támogatottsági krízisnek, amit most megél a Fidesz – hogy versenyeznie kell valakivel fej fej mellett –, a mélyén ott van, hogy a Fidesz nem tud alkalmazkodni ehhez az újonnan blokkosodó, újonnan versengővé váló és ilyen értelemben újonnan polarizálódó magyarországi politikai feltételrendszerhez.
- Akármennyire radikálisan beszél általában Magyar Péter, jogi értelemben egy konzervatív rendszerváltási útitervet vázolt fel azzal, hogy kimondta: kormányváltás esetén csak jogállami eszközökkel lehet harcolni a jogállamiság helyreállításáért.