A Magyar Közlönyben megjelent és május 9-én hatályba is lépett rendelet szerint a Gazdasági Versenyhivatal működteti "a társadalmi felemelkedést szolgáló piaci verseny ösztönzése és a fogyasztók védelme érdekében" az egyes termékek napi áráról nyilvános árfigyelő rendszert. Hogy pontosan melyek ezek a termékek, azt június 15-ig kell kidolgoznia a gazdaságfejlesztési és az agrárminiszternek.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium korábbi közleménye szerint a július 1-jétől induló online árfigyelő rendszer a legnagyobb kereskedelmi üzletláncokra vonatkozik kötelezően, az árfigyelő rendszerbe ugyanis azok a kereskedők kötelesek adatot szolgáltatni, amelyek nettó árbevétele meghaladja a 100 milliárd forintot.
A szabályozás értelmében kereskedőnek minősül az a kereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozás, amelynek főtevékenysége a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszerében "4711 - Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem" megjelöléssel feltüntetett tevékenység.
Az árfigyelő rendszer a termékek azonosításhoz szükséges adatokon túlmutatóan a napi és a törzsvásárlói árakat tartja nyilván kereskedőnként és üzletenként.
Az online adatbázis kezdetben több mint 60 termékkategóriában szereplő élelmiszer árát fogja tartalmazni, benne lesz egyebek között
- a sertéscomb,
- a fehér kenyér,
- a 1,5 százalékos ESL tej,
- a trappista tömbsajt,
- a lédig idared alma,
- a virsli,
- margarin, vaj,
- spagetti tészta.
A közlönyben kihirdetett kormányhatározatból kiderül, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek Nagy István agrárminiszterrel együttműködésben június 15-ig kell kidolgoznia azt a miniszteri rendeletet, amely azt tartalmazza, hogy az online árfigyelő rendszer pontosan milyen termékkategóriákra terjedjen ki, és hogy az egyes termékkategóriákba mely termékeket sorolják a bejelentési kötelezettség alá.
A napi ár megállapítása során nem lehet figyelembe venni azt a bruttó kiskereskedelmi árat, amelynek alkalmazására az adott termék esetében minőség-megőrzési vagy fogyaszthatósági idejének 72 órán belül történő lejárata miatt került sor. Az adatokat a kereskedő napi szinten köteles feltölteni elektronikusan, legkésőbb a napi ár és törzsvásárlói ár alkalmazását megelőző nap végéig.
Az elektronikus rendszerhez azok a kereskedők is csatlakozhatnak önkéntesen, akikre a kötelező adatszolgáltatási kötelezettség nem vonatkozik. Az online árfigyelő adatbázist a Gazdasági Versenyhivatal működteti.
Május 5-én pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben a „háborús élelmiszerár-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedés” című jogszabály. Ez írja elő a kötelező akciókat a boltok számára. Eszerint június elsejétől kötelező akciót kell hirdetniük azoknak az üzleteknek, amelyeknek az árbevétele 2021-ben meghaladta az egymilliárd forintot. A kereskedők júniustól szeptember kötelesek rendszeresen egyhetes akciókat hirdetni, általában csütörtöktől a következő szerdáig, de el is térhetnek ettől az időponttól, a lényeg, hogy az akció egy hétig tartson.
Az akció alatt húsz termékcsoportból egy-egy árut legalább tíz százalékkal olcsóbban kell adniuk, mint az előző hónapban. Az akcióköteles termékkategóriák:
- Baromfihús
- Sertés-, marhahús, egyéb húsféleségek
- Hal, halkonzerv
- Húskészítmények
- Tej, tejföl és helyettesítői
- Joghurt és egyéb savanyított készítmények
- Egyéb tejtermék
- Sajt
- Vaj, margarin és készítményei
- Egyéb zsiradékok (növényi és állati)
- Kenyér
- Péksütemények
- Száraztészta, rizs, egyéb cereáliák
- Liszt, cukor, tartósított lisztesáru
- Friss zöldség
- Friss gyümölcs
- Gyümölcs-, zöldséglé
- Készételek, fűszerek, ételízesítők
- Kávé, tea
- Ásványvizek és üdítőitalok
A kereskedő köteles legalább akkora mennyiséget tartani az akciós termékekből, amennyit 2022-ben naponta átlagosan eladott, hogy a vásárlók kiszolgálása folyamatosan biztosított legyen.
A rendelet megszegőit ötszázezer és hárommillió forint közötti pénzbüntetéssel sújthatják, akár naponta többször, és a fogyasztóvédelmi hatóság egy naptól akár fél évig terjedő időre be is zárathatja az üzletet.