A Kreml bírálta az újonnan bevezetett amerikai szankciókat, amelyeket úgy értékelt, hogy versenytorzító szabályozásokkal próbálják gyengíteni az orosz vállalatok pozícióit. „Az ilyen döntések ugyanakkor a nemzetközi energia- és olajpiacok bizonyos destabilizációjához is vezetnek” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn.
Szerinte Moszkva mindent megtesz azért, hogy minimalizálja a gazdaságának okozott károkat, biztos benne, hogy a legújabb szankciókat is ki fogja bírni. Azt mondta, hogy a régóta fennálló energetikai kapcsolatokat gyakran lehetetlen visszacsinálni, mert ha az egyik helyen akadályozzák, akkor egy másik helyen alternatívák jelennek meg.
Az Egyesült Államok múlt héten újabb szankciókat vezetett be az orosz energiaszektor ellen, válaszul Moszkva Ukrajna elleni háborújára. A Gazprom Nyeft és a Szurgutnyeftyegaz olajipari vállalat esett korlátozás alá, valamint 183 tankhajó, amelyekről feltételezik, hogy az úgynevezett orosz árnyékflottához tartoznak.
Ezek olyan hajók, amelyeket Oroszország arra használ, hogy kijátssza az olajszállításra vonatkozó szankciókat. A Roszatom orosz atomvállalatot is érintik az amerikai szankciók.
Tíz uniós partner orosz földgáz- és atomstopot sürgetett
Mint december végén írtunk róla, még meg sem száradt a tinta a tizenötödik orosz szankciós csomagon, tíz uniós tagállam egy közös dokumentumban máris ambiciózus terveket vázolt fel a folytatásra, többek között az orosz földgáz és LNG-gáz EU-ba való behozatalának megtiltását, és fokozatos leválást előirányozva az orosz polgári nukleárisenergia-szektorról.
A Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia és Svédország által jegyzett dokumentum arra sürgeti az Európai Bizottságot, hogy haladéktalanul kezdje meg a munkát a következő, szám szerint már tizenhatodik szankciós csomagon, amelyet – bár ez nem szerepel a szövegben – még az Ukrajna elleni orosz agresszió harmadik évfordulója, február 24. előtt el szeretnének fogadni.