A romániai vidéki rendőrőrsökről titokban készült képeken omladozó épületek láthatók, ahol néha az udvari vécé az egyetlen használható illemhely.
Képzelje el, hogy a romániai rendőr-akadémia friss diplomása. Miután a családja gratulációkkal halmozta el, egy olyan rendőrőrsre helyezik, amely nagyjából úgy néz ki, mint az alábbi képen látható, Románia nyugati Bihar megyéjében.
Az irodát egy régi fatüzelésű kályha füstje fojtogatja, nincs meleg víz a kézmosáshoz, és az egyetlen mellékhelyiség egy pottyantós vécé az udvaron. Az éppen szolgálatban lévő rendőrök elmondták a Szabad Európának, hogy Románia számos vidéki területén hasonló állapotok uralkodnak.
„Időnként kapunk szappant a kézmosáshoz – mondta a Szabad Európának egy szolgálatot teljesítő rendőr a kelet-romániai Brajla megyében. – Néha kapunk vécépapírt is. Vannak olyan őrsök, ahol még guggolós vécé sincs ”– mondta a névtelenséget kérő rendőr. A vidéki rendőrőrsök felszereltségének siralmas állapotát a Galac, a Nemc és a Bihar megyei rendőrök is megerősítették.
Toma Vleonga 2024 decemberéig, nyugdíjba vonulásáig volt Tupilác, egy északkelet-romániai falu rendőrfőnöke. Elmondása szerint a kétezres években három rendőr volt a kapitányságon, de miután 2011-ben átfogó költségvetési megszorításokat hajtottak végre, „rám hagyták a három rendőr munkáját”. Gyakran kénytelen volt saját zsebből megvásárolni a rendőrőrs eszközeit, köztük írószereket és tisztálkodási szereket. Azt mondja: rettegett, amikor az emberek azt kérték, hogy használhassák az őrsén lévő vécét. Nem volt hajlandó az udvaron lévő mellékhelyiséghez irányítani őket; a közeli városházára vagy egy szomszédos üzletbe kellett menniük.
A rendőri felső vezetés egészen más képet fest a munkahelyi körülményekről. „Minden szükséges erőfeszítést megteszünk a minőségi rendőri szolgálat és az optimális munkakörnyezet biztosítása érdekében a rendőrök számára mind a vidéki, mind a városi területeken” – közölte Bogdan Despescu, a román belügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője a Szabad Európával. Ígéretet tett arra, hogy Románia mintegy hétszázötvenmillió eurót (körülbelül háromszázmilliárd forintot) fordít kétezer-nyolcszáz rendőrőrsének a korszerűsítésére. Sok vidéki rendőr azonban már hallott hasonló ígéreteket, és elfogyott a türelmük. 2024-ben körülbelül négyezer-hétszáz rendőr hagyta el a szolgálatot, többségük nyugdíjba vonulással, miközben csak nagyjából kétezer új újoncot vettek fel. A romániai rendőrök huszonöt év szolgálat után kaphatnak nyugdíjat.
Cosmin Andreica, a romániai Europol Rendőrszakszervezet vezetője azt állítja, hogy a rendőrség munkahelyeit – amelyek gyakran messze a romániai egészségügyi és biztonsági előírások alatt vannak – ugyanaz a hatóság hagyja jóvá, amely a rendőrséget felügyeli. „A belügyminisztérium egészségügyi ellenőröket küld a saját egészségügyi osztályáról. Még a folyó víz nélküli, benti vécé nélküli, borzalmas körülmények között működő állomásokat is jóváhagyják. (…) Ha megfelelően végeznék az ellenőrzést, Romániában legalább kétezer rendőrőrsöt kellene bezárni.”
A rendőrségnek tilos képet közzétennie a rendőrségi épületek belsejéből, de a Szabad Európa több olyan fotót is szerzett, amelyek néhány vidéki őrs szörnyű állapotát mutatják.
Despescu szerint összetettebb a probléma: sok esetben a települések – ahol a rendőrállomások találhatók – sem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával. „Felhívták a figyelmünket arra, hogy egyes rendőrőrsök nincsenek rákötve a csatornahálózatra, de nem veszik figyelembe, hogy sok vidéki településen nincs olyan csatornarendszer, amelyhez csatlakozhatnának.”
A rossz munkakörülmények azonban a romániai rendőrség személyzeti válságának egyik fő tényezője. A hivatalos statisztikák szerint a román rendőrségnek a teljes létszámhoz hatvanötezer rendőrre van szüksége; jelenleg mintegy negyvenötezer rendőr teljesít szolgálatot az országban, ami a kilencvenes évek óta a legalacsonyabb szám. A drasztikus rendőrhiány tragikus következményekkel jár a vidéki románok számára.
2024. június 10-én Rădiţa Dumitraşcu, egy negyvennégy éves brajlai nő kétségbeesetten hívta fel a rendőrséget, hogy bejelentse, hogy élettársa, Dumitru Lalu megtámadta őt, és hogy félti az életét. Amikor két rendőr érkezett a mintegy kétezer lakosú faluba, beszéltek a szomszédokkal abban a háztömbben, ahonnan a hívás érkezett. Egyikük sem jelentette, hogy bármi szokatlant hallott volna, ezért a rendőrök távoztak. Másnap megtalálták a halálra késelt nő és az öngyilkosságot elkövető férfi holttestét.
Vitalie Josanu, a román rendőrszakszervezet vezetője szerint a rendőrség ma már kevéssé vonzó a fiatalok számára, a kialakult helyzet megérett az eddigi hierarchia teljes felforgatására. „Azok, akik ebbe a katasztrófába vezették a román rendőrséget, nem azok, akik helyre tudják hozni. Változásra van szükség – mondta a Szabad Európának. Hozzátette: ez az álláspont akkor erősödött meg benne, amikor személyesen hívta a rendőrséget, mert illegális fakitermelést észlelt. – Két és fél óra múlva megjelent egy fiatal rendőrnő pisztollyal. Amikor megkérdeztem tőle, hogy miért van egyedül, azt mondta, hogy senki nem állt rendelkezésre, hogy elkísérje. (…) Egyedül küldték az erdőbe, hogy szembeszálljon az orvvadászokkal. Ez mindent elmond a román rendőrség mai állapotáról.”