Anna Koszvinyiceva webdesigner a dél-oroszországi Asztrahán városából az elmúlt években többnyire otthonról dolgozott. Elmondása szerint szexuális irányultsága miatt számos „kellemetlen élménye” volt, a lehető legritkábban áll ki a nyilvánosság elé.
Az orosz LMBT-közösség más tagjaihoz hasonlóan Koszvinyiceva is aggódik egy új kezdeményezés miatt, amelyet az Állami Duma, a parlament alsóháza elé nyújtottak be, és amely jelentősen szigorítaná az ország 2013-as törvényét. A jogszabály tiltja az úgynevezett „nem hagyományos életmóddal” kapcsolatos információk terjesztését kiskorúak körében.
„Valószínűleg a szexuális kisebbségek tömeges kivándorlása indul meg az országból – mondta arra a kérdésre, hogy mi történne, ha elfogadnák a szigorúbb törvényt. – Valójában veszélybe kerülhet a biztonságunk és a lehetőségeink, hogy egyáltalán elhagyjuk az országot. Végül is senkitől sem várhatunk segítséget. Egész egyszerűen megtiltják nekünk, hogy szeressünk és hogy szeressenek minket.”
Oroszország vitatott, úgynevezett „melegpropaganda-törvénye” közel egy évtizede van érvényben. A New York-i székhelyű Human Rights Watch 2018-ban azt írta, hogy a törvény fokozta azt a „társadalmi ellenséges érzületet”, amelyet a szexuális kisebbségek már régóta tapasztalnak Oroszországban, és a törvényt „a politikai homofóbia klasszikus példájának” nevezte.
„A törvény akadályozza a képességet arra, hogy őszinte, tudományosan megalapozott és nyílt tanácsadási szolgáltatásokat nyújtsanak” – írta a HRW.
Totális tiltást akarnak megszavaztatni a Dumával
Most a Duma a 2013-as törvény módosításait nézi át – ezek teljesen betiltanák a „nem hagyományos szexuális kapcsolatok propagálását”. Engedélyezné az LMBT-témákkal foglalkozó internetes források blokkolását és megtiltaná az olyan filmek vetítését, amelyek a kormány értelmezése szerint ilyen „propagandát” tartalmaznak. A javaslat szerint „a nem hagyományos életmóddal” vagy „a családi értékek elutasításával” kapcsolatos információk jogilag egyenrangúak lennének a pornográfiával, az erőszak népszerűsítésével vagy a faji, etnikai vagy vallási ellenségeskedésre való buzdítással.
„Javasoljuk, hogy az ilyen jellegű propaganda tilalmát teljes mértékben terjesszük ki minden korosztály közönségére (offline, a médiumokban, az interneten, a közösségi médiában, valamint a mozikban)” – írta Alekszandr Hinstein, a Duma információs politikával foglalkozó bizottságának elnöke Telegramon, hozzátéve, hogy bizottsága szigorúbb büntetést is javasolt a törvény megsértéséért.
Hinstein arra is felszólította a nyilvánosságot, hogy küldjenek neki javaslatokat további „ilyen irányú jogalkotási lépésekre”, és közölte, hogy „nemcsak egy jelentős Duma-bizottság elnökeként, hanem két fiú édesapjaként különösen fontosnak tartja az ügyet”.
Bár a módosítások még bizottsági szinten vannak, elemzők a Szabad Európának elmondták, hogy nagyon valószínű, hogy valamilyen formában elfogadják őket, amikor a Duma ősszel újra összeül.
„Egy ilyen intézkedés egészen a közelmúltig elképzelhetetlennek tűnt – mondta Alekszej Kuroptyev, a Moszkvai Közösségi Központ jogi tanácsadója. – De most már bármi lehetséges. Ha az én személyes véleményemre kíváncsiak, ideológiai támogatást keresnek a Nyugattal való konfrontációjukhoz. Amikor az emberek megkérdezik, hogy miért ilyen rossz a kapcsolatunk a Nyugattal, azt válaszolhatják: Mi más értékrendű emberek vagyunk.”
„Az ukrajnai háborúról akarják elterelni a figyelmet”
Vszevolod Galkin fotográfus, a Kvir magazin korábbi művészeti vezetője azzal érvelt, hogy a hatóságok a megfogalmazása szerint „a melegek ellen irányuló úgynevezett kultúrharcot” arra próbálják felhasználni, hogy eltereljék a figyelmet az Ukrajnában zajló problémás háborúról.
„A háborúban nincsenek egyértelmű sikerek, ezért megpróbálják a közbeszédet valami botrányos, robbanásveszélyes dologra terelni – mondta a Jelenidő című csatornának, amelyet a Szabad Európa és az Amerika Hangja közösen üzemeltet. – Nem ez az első alkalom, hogy ez történik. Körülbelül hétévente előfordul.”
Alla Csikinda feminista és LMBT-aktivista egyetért.
„Azért csinálják, hogy az emberek kevésbé gondoljanak arra, ami most Ukrajnában és Oroszországban történik az ukrajnai események miatt – mondta. – Ez egy nagyon ügyes figyelemelterelő manőver.”
Ez a manőver azonban veszélyes következményekkel jár Oroszország ostromlott LMBT-közössége és szövetségesei számára – tette hozzá Csikinda. A nyilvánosság elé kiálló LMBT emberek valószínűleg még inkább elnémulnak majd, és azok, akik eddig nem vállalták fel magukat, valószínűleg nem fogják megtenni.
Szergej Alekszejenko, a murmanszki Orosz LMBT Hálózat aktivistája elmondta, hogy 2021-ben 28.000 hívás jött szervezetének forródrótjára. A hálózathoz a közösségi médián keresztül több mint 5200 segélykérés, 330 jogi segítségkérés és 1200 pszichológiai tanácsadás iránti kérelem is érkezett. A jogi segítségnyújtás iránti kérelmek, mint mondta, számtalan kérdést érintettek a munkahelyi diszkriminációtól kezdve a homofób bűncselekmények kivizsgálásának megtagadásáig a bűnüldöző szervek részéről.
Az érdek- és jogvédőket külföldi ügynöknek bélyegezték
Az Orosz LMBT Hálózat – sok más LMBT-segítő csoporttal együtt – felkerült az orosz kormány „külföldi ügynökszervezetek” listájára.
„Aktivistáink körülbelül egynegyede áttelepült – mondta Alekszejenko, ami azt jelenti, hogy elhagyták Oroszországot. – Több tucat emberről beszélünk. Sokan közülük az Észak-Kaukázusból származnak, és Örményországba vagy Grúziába, Kelet-Európába vagy akár Közép-Ázsiába távoztak.”
Azt mondta, hogy a túlnyomórészt muszlim vallású, társadalmilag konzervatív Kirgizisztánban és Kazahsztánban „ma biztonságosabb, mint Oroszországban”.
Mirona Rozanova, aki a CK SOS észak-kaukázusi székhelyű LMBT-segélyszervezet munkatársa, azt mondja, hogy az új törvény nem csak lehetetlenné teszi az LMBT embereknek nyújtott segítséget, ténylegesen a törvény keretein kívülre helyezi őket.
„Olyan jogi színteret hoznak létre, amelyben az LMBT-k nem beszélhetnek a homofóbia problémáiról – mondta Rozanova. – Csecsenföldön melegeket gyilkolnak, illegálisan tartanak fogva, zsarolnak. Mindez kvázi hivatalos szinten történik a biztonsági erők részvételével. Más kaukázusi köztársaságokban is sok homofób erőszakot látunk, beleértve a »kigyógyítási« taktikákat, amelyekben a homoszexualitást a szellemek elűzésével próbálják gyógyítani, és így tovább.”
„A hatóságok egyetlen esetet sem vizsgáltak ki” – mondta.
„Ez a törvénytervezet támogatja és legitimálja a homofób beszédet – tette hozzá Kuroptyev. – Egyaránt szól a melegeknek és azoknak, akik mélyen internalizálták a homofóbiát. Az LMBT emberek elleni diszkriminációs és erőszakos esetek száma emelkedni fog.”
„Ez a törvény rémálom – mondta Julia Fedotova ügyvédnő, aki egy Nyizsnyij Novgorod-i LMBT-központnak ad tanácsokat. – Ez a diszkrimináció és a homályos normák folyamatos litániája. Nem lehet tudni, hogy miért vonhatnak felelősségre.”