Az amerikai hadsereg veteránja hajtott szerda hajnalban a szilveszterező tömegbe egy teherautóval New Orleansban; tizenöt embert ölt meg. Órákkal a vérontás előtt a közösségi médiában közzétett videóiban arról beszélt, hogy gyilkolni akar, és az Iszlám Állam ihlette a vérontás elkövetésére. A nyomozók szerint lehettek társai.
Az FBI vizsgálja a New Orleans francia negyedében szerda hajnalban elkövetett támadás körülményeit. A férfi teherautójával megkerülte a rendőrségi blokádot, és a mulatozók közé hajtott, mielőtt a rendőrök agyonlőtték. A nyomozók fegyvereket és robbanószerkezeteket találtak a járműben, amelyen az Iszlám Állam zászlaja volt.
Joe Biden amerikai elnök szerda este közölte, hogy az FBI megtalálta azokat a videókat, amelyeket a sofőr a közösségi médiában tett közzé. A támadást aljas, borzalmas tettnek nevezte.
Amikor a merénylő a tömegbe hajtott, a járókelők a környező épületekbe, éjszakai klubokba, éttermekbe menekültek. A halálos áldozatok mellett többtucatnyian megsebesültek.
Egy szemtanú, egy 18 éves fiatal, akinek barátja a halálos áldozatok között van, arról beszélt, hogy amikor a teherautó a tömegbe csapódott, emberek repültek fel a levegőbe, olyan volt, mint egy filmjelenet. Holttestek borították az utcát, mindenki sikoltozott, kiabált.
„Ez nem csak terrorcselekmény, ez maga gonosz” – mondta Anne Kirkpatrick New Orleans-i rendőrfelügyelő. Az elkövető arra törekedett, hogy minél több embert öljön meg, minél nagyobb pusztítást okozzon – tette hozzá. Mint fogalmazott, a támadás újabb példa arra, hogy fegyverként használhatnak egy járművet tömeges erőszak végrehajtására. Ez az elmúlt évek leghalálosabb, Iszlám Állam által ihletett támadása az Egyesült Államokban.
A merénylőnek lehettek társai
Az FBI a 42 éves texasi Shamsud-Din Jabbar személyében azonosította a sofőrt. A nyomozók igyekeznek kideríteni, hogy kapcsolatban állt-e terroristaszervezetekkel. „Nem hisszük, hogy Jabbar az egyedüli felelős” – mondta Alethea Duncan, az FBI nyomozója egy sajtótájékoztatón.
Louisiana állam rendőrségének közleménye szerint a nyomozók több robbanóanyagot találtak, köztük két távirányítással működő csőbombát, amelyeket hűtőbe rejtettek. A támadás után nem sokkal összegyűjtött információk és a térfigyelő kamerák felvételei alapján három férfi és egy nő helyezte el az egyik eszközt. Egyelőre nem világos, hogy kik ők, és milyen kapcsolatban vannak a támadással.
A tettes a bérelt kisteherautóval a járdára hajtott, és megkerült egy rendőrautót, amelynek az volt a feladata, hogy ne engedje a járműforgalmat az ünneplők közé. Egyébként éppen a felkészülés során a februári Super Bowlra korszerűsítették a járművel végrehajtható támadások megelőzésére szolgáló sorompórendszert.
Galériánk a merénylet helyszínén készült fotókból.
Az Iszlám Állam zászlaja a vonóhorgon
A New Orleans-i merénylő terepszínű ruhát, golyóálló mellényt és sisakot viselt. Az Iszlám Állam zászlaja a teherautó vonóhorogján volt. Jabbart akkor lőtték le a rendőrök, amikor kiszállt a teherautóból, és tüzet nyitott rájuk. A tűzpárbajban két rendőr megsebesült, állapotuk stabil.
Január 1-jén egy ember meghalt, hét másik pedig könnyebben megsérült, amikor egy Tesla Cybertruck felrobbant, majd kiégett a Las Vegas-i Trump Hotel bejárata előtt. Robbanások történtek Honoluluban is. Az FBI vizsgálja, hogy a Las Vegas-i robbanás összefüggésben áll-e a New Orleans-i merénylettel.
Jabbar 2007-ben lépett be az amerikai hadseregbe, 2009 és 2010 között Afganisztánban szolgált. 2015-ben tartalékos állományba került, majd 2020-ban leszerelt törzsőrmesteri rangban.
New Orleans francia negyedében a támadás helyszíne továbbra is le van zárva, a merénylet miatt csütörtökre halasztották az egyetemi futball rájátszását a New Orleans-i Superdome-ban.