Valaki nagy mennyiségű fáradt olajat öntött egy esővíz-kifolyóba a Duna mellett. Több ezer négyzetmétert több cm vastagon betakar az olaj, de azt sikerült megakadályozni, hogy a szennyezés a Dunát is elérje.
Szombaton kaptak bejelentést a vízügyesek arról, hogy Szigetszentmiklóson, a Tebe utca és a Rév sor kereszteződésénél lévő esővíz-csatorna kifolyónál és a nádasban olajszennyezés történt. A helyzet azért is volt különösen veszélyes, mert a csatorna a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ágba (RSD) torkollik.
Ki is mentek a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) emberei és ők is megállapították, hogy
"a torkolatnál nagy mennyiségű, sötét színű, sűrű szénhidrogén-származék található, amely a csatorna teljes hosszában, továbbá az RSD parti sávjának növényzetén is jelen van, körülbelül 2000 m2-es kiterjedésben, változó, 2-5 cm vastagságban."
A vízügyesek gyorsan III. fokú vízminőség-védelmi készültséget rendeltek el, és sikerült megakadályozniuk, hogy teljes Duna-ágat beszennyezze az olaj.
Ekkora szennyezéshez elég sok, több köbméter olaj kellett. Nem tudni, hogy ki szállított oda ennyi olajat, hogy beleöntse a nádasba, de több magánszemély egy közösségi oldalon már majdnem egymillió forint értékű nyomravezetői díjat ajánlott fel.
A vízügyesek "motorolaj és gázolaj közötti sűrűségű szénhidrogén-származékot" állapítottak meg a mintavétel után. Az olaj felitatásra speciális anyagot helyeztek ki, és vákuumszivattyús eszközök segítségével elkezdték az olaj leszívását a vízfelszínről.
A munkatársaik egy nagyjából 150 méter hosszú, felfújható merülőfallal körbekerítették azt a gyékényes-sás részt, ami megtartotta az olajszennyezést, valamint a merülőfal és a növényzet közé is olajfelitató lapokat helyeztek. A veszélyes anyag így nem tudta elszennyezni a teljes Duna-ágat.
Azt is leírták, hogy a kármentesítéshez a szennyezett növényzetet el kell távolítani, mivel annak sűrűsége nem teszi lehetővé, hogy az olajfelitató anyagot kijuttassák. És az olajleszedő gépet sem lehet a sűrű sásban megfelelően használni.
A kárelhárítási munkákban az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a KDVVIZIG mellett az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Győr) ésa Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Szolnok) munkatársai is részt vesznek.
A teljes beavatkozás nagyjából még egy hétnyi munkájukat fogja igénybe venni. Tettek feljelentést is, a rendőrség ismeretlen tettes ellen indított nyomozást.